«Վեցյակը» հնարավոր է համարում մասնակցությունը Սիրիայի հակամարտության կարգավորմանը. Մոգերինի
«Վեցյակի» անդամ երկրները (ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները եւ Գերմանիան) Իրանի շուրջ համաձայնության հասնելուց հետո հնարավոր են համարում մասնակցությունը տարածաշրջանի այլ ճգնաժամերի, այդ թվում՝ Սիրիայի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ԵՄ-ի արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին՝ ամփոփելով «վեցյակի»՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կայացած նախարարական հանդիպման արդյունքները: Նրա խոսքով՝ այդ հնարավորությունը կքննարկվի արդեն առաջիկա օրերին:
«Հաշվի առնելով այն, որ մեզ հաջողվեց այդ ձեւաչափով աշխարհի համար այնքան կարեւոր արդյունքի հասնել երկխոսության եւ դիվանագիտության միջոցով, այն կարող է օգտակար լինել այլ ճգնաժամերի կարգավորման համար: Այդ հնարավորությունը մենք կուսումնասիրենք առաջիկա օրերին»,- ասել է Մոգերինին:
Նա նաեւ նշել է, որ իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագիրը Իրանի եւ «վեցյակի» կողմից կկատարվի ամբողջ ծավալով եւ ժամանակին: Նրա խոսքով՝ այժմ «վեցյակը» սպասում է Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի կողմից գործարքի քննարկման արդյունքներին, ինչը թույլ կտա ձեռնամուխ լինել հուլիսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանն ուղղված հետագա քայլերին։

Могерини: "шестерка" допускает возможность участия в урегулировании конфликта в Сири
Страны - члены "шестерки" (пять постоянных членов СБ и Германия) после успешного достижения сделки по Ирану допускают возможность участия в усилиях по урегулированию других кризисов в регионе, в том числе конфликта в Сирии.
Могерини:
СТЕПАНАКЕРТ, сентября 29 АРЦАХПРЕСС -Об этом заявила в понедельник журналистам верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини по итогам министерской встречи "шестерки" в штаб- квартире ООН. По ее словам, такая возможность будет обсуждаться уже в ближайшие дни, сообщает  Тасс.
"С учетом того, что нам удалось добиться чего-то настолько важного для мира через диалог и дипломатию в этом формате, он может быть полезным и для (урегулирования) других кризисов. Эту возможность мы изучим в последующие несколько дней", - сказала Могерини.
ГМогерини также отметила, что соглашение по иранской ядерной программе будет выполнено Ираном и "шестеркой" в полной мере и в срок. По ее словам, сейчас "шестерка" ждет итогов рассмотрения сделки парламентом Исламской Республики, что позволит приступить к дальнейшим шагам по выполнению договоренностей, достигнутых в июле.