Իրավիճակը մնում է լարված. որևէ խուճապ չկա, մարդիկ տրամադրված են մարտական. Դավիթ Բաբայան
Առաջնային գծի հարավային ուղղությամբ այսօր՝ ապրիլի 3-ին՝ ժամը 06:00-ից սկսած հակառակորդը հրթիռահրետանային միջոցների և զրահատեխնիկայի կիրառմամբ շարունակել է ագրեսիվ ռազմական գործողությունների վարումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրավիճակը մնում է լարված:
«Թշնամին փորձում է ապակայունացնել իրավիճակը, որոշ հատվածներում ներթափանցել դեպի Արցախի Հանրապետության տարածք, կասեցվում են նրա ագրեսիվ և ահաբեկչական բոլոր փորձերը»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով նաև, որ որևէ խուճապ չկա, մարդիկ տրամադրված են մարտական:
«Երբ որ գալիս է օրհասական պահը, Արցախը դառնում է յուրահատուկ մի վայր: Այժմ այդպես էլ կա: Շուտով այնպիսի ջախջախիչ պարտություն կկրի ադրբեջանական կողմը, որ երկար կհիշի»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Ինչ վերաբերում է իրադարձության վերաբերյալ միջազգային արձագանքներին, Դավիթ Բաբայանն ասաց, թե սա դեռ սկիզբն է, և ակնհայտ է, որ կոչերը կան ու դրանք ուղղված են երկու կողմերին:
«Հուսով եմ, որ ոչ հրապարակային ձևով Ադրբեջանին հասկացնում են, որ դա անընդունելի է: Կարծում եմ, որ պետք է նաև հրապարակային, ավելի կոշտ կոչեր հնչեն այդ ահաբեկիչների նկատմամբ»,-ընդգծեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակը:

In an interview with Tert.am, David Babayan, Spokesman for the President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), said that the situation remains tense.
Situation tense, but no panic in Nagorno-Karabakh
STEPANAKERT, APRIL 3, ARTSAKHPRESS: “The enemy is trying to destabilize the situation and intrude into the territory of Nagorno-Karabakh in certain places. But all of their aggressive and terrorist actions are being prevented,” Mr Babayan said.
But the local population is not in panic.
“When a crucial moment comes, Artsakh turns into a unique place. Ad it is the case now. Azerbaijan is going to suffer such a crushing defeat soon that it will remember it for a long period,” he added.
As regards international response to the situation, Mr Babayan said that it is the beginning and the calls are obviously being addressed to both the conflicting parties.
“I hope that Azerbaijan is being implicitly given to understand that its actions are unacceptable. I believe that stronger-worded public statements need to be addressed to the terrorists,” Mr Babayan said.