Ադրբեջանի նախագահը հաստատել է նոր նավթային պայմանագիրը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հաստատել է «Մուրադխանլը», «Ջաֆարլի» եւ «Զարդաբ» նավթահանքերի ցամաքային բլոկում նավթի հանքահանման, վերականգնման, մշակման եւ հետախուզման մասնային բաժանման մասին PSA պայմանագիրը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ պայմանագիրը ստորագրվել է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության եւ Zenith Aran Oil Company Limited–ի միջեւ։ Կանադական Zenith Energy Ltd ընկերությունը Zenith Aran Oil Company Ltd դուստր ձեռնարկությանը լիազորել է Ադրբեջանի երեք ցամաքային նավթահանքերում նավթի հանքահանման գործողությունների համար։
PSA պայմանագիրը վավերացվել էր Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից 2016-ի հունիսի 14-ին։
Պայմանագրի համաձայն՝ համատեղ ընկերությունում Zenith–ի բաժինը կազմում է 80 տոկոս, իսկ 20 տոկոսը պատկանում է SOCAR–ին։ Պայմանագրի գործողության ժամկետը 25 տարի է։

Президент Азербайджана утвердил новый нефтяной контракт
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил PSA-контракт о долевом разделе добычи, восстановлении, разработке и разведке на сухопутном блоке нефтяных месторождений «Мурадханлы», «Джафарли» и «Зардаб».
СТЕПАНАКЕРТ, июня 28 АРЦАХПРЕСС - Как сообщают азербайджанские СМИ, контракт подписан между Госнефтекомпанией Азербайджана (SOCAR) и Zenith Aran Oil Company Limited. Канадская Zenith Energy Ltd учредила дочернюю компанию Zenith Aran Oil Company Ltd для операций по добыче на трех сухопутных нефтяных месторождениях Азербайджана.
PSA-контракт был ратифицирован Милли Меджлисом Азербайджана 14 июня 2016 года.
В соответствии с соглашением доля Zenith в совместной операционной компании составляет 80 процентов, 20 процентов принадлежат SOCAR. Срок действия соглашения - 25 лет.
Общая площадь трех месторождений составляет 642,2 квадратных километра, и согласно контракту она разделена на реабилитационную и разведочную. В течение 150 дней с момента вступления контракта в силу Zenith Aran Oil Company должна подготовить и представить на утверждение SOCAR проект плана по реабилитации блока и добыче.