Շոշի դպրոցը մի յուրօրինակ սինթեզ է. դպրոցի տնօրեն
Ասկերանի շրջանի Շոշի միջնակարգ դպրոցի 2013-2014թթ. ուս. տարում առաջին դասարանցիների թիվը նախորդ տարվա համեմատությանբ չի փոխվել՝ կազմելով 9 աշակերտ:
Ասկերանի շրջանի Շոշի միջնակարգ դպրոցի 2013-2014թթ ուս. տարում առաջին դասարանցիների թիվը նախորդ տարվա համեմատությանբ չի փոխվել՝ կազմելով 9 աշակերտ:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի (թղթակից՝ Մարիամ Սաֆարյան) հետ զրույցում ասել է դպրոցի տնօրեն Համլետ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Շոշի միջնակարգ են հաճախում նաև հարևան Մխիթարաշենի աշակերտները՝ տեղում կրթօջախի բացակայության պատճառով: Տնօրենի հաղորդմամբ՝ ներկայումս 68 աշակերտ ունեցող Շոշի միջնակարգը մասնագետների խնդիր չունի: Խոսելով աշակերտների առաջադիմության մասին, Հարությունյանը նշեց, որ դպրոցն ամեն տարի ակտիվ մասնակցություն է ունենում շրջանային ու հանրապետական օլիմպիադաներին՝ զբաղեցնելով մրցանակային տեղեր:
«Մեր դպրոցի շենքային պայմանները հարմարեցված են ժամանակակից կրթության պահանջներին: Շենքը շահագործման է հանձնվել 2004 թվականի հոկտեմբերին՝ Տորոնտոյի հայ համայնքի  ջանքերով՝ ատենապետ Մկրտիչ Մկրտչյանի անմիջական նախաձեռնությամբ: Բավականին մեծ ներդրում ունենալով շենքի կառուցման գործում, նա հետագա տարիներին ևս օժանդակել է դպրոցին՝ տրամադրելով աշակերտական համազգեստ, սպորտային հագուստ և այլն»,-ասաց Հարությունյանը՝ հավելելով, որ կրթօջախին մեծապես աջակցել է և «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամը՝ տրամադրելով 10 համակարգիչ և ֆիզիկայի, քիմիայի ու կենսաբանության լաբորատոր սարքավորումներ: Ֆրանսահայ բարերար Ռոբերտ Այդաբիրյանի նյութական օժանդակությամբ էլ դպրոցն ստացել է սեղանի թենիս:
Հարությունյանը նշեց նաև, որ բարերար Պերճ Լուլեջյանի նյութական օժանդակությամբ ձեռք բերված «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենայով կանոնավոր կերպով իրականացվում են Մխիթարաշենի աշակերտների ամենօրյա փոխադրումները:
Տնօրենը տեղեկացմամբ՝ արդեն երկու տարի է,  ինչ դպրոցն ապահովված է համացանցով, ունի ձմռանը կայուն ջերմաստիճան ապահովող ջեռուցման համակարգ: Սեփական միջոցներով էլ դպրոցը  նկուղային հարկում կառուցել է զենքի պահպանման սենյակ՝ ՆԶՊ դասերն աշակերտների համար ավելի առարկայական անցկացնելու համար:
Անդրադառնալով առկա հիմնախնդիրներին` Հարությունյանը առաջին հերթին նշեց դպրոցի տարածքը ցանկապատելու անհրաժեշտությունը: Ցանկապատի բացակայության պատճառով հաճախ դպրոցի տարածք են թափանցում անասունները, բայց կա ավելի լուրջ խնդիր էլ. քանի որ դպրոցը գտնվում է մայրուղու կողքին, բնականաբար, առկա է աշակերտների անվտանգության լիարժեք ապահովման խնդիրը:
Շոշի դպրոցը չունի նաեւ մարզասրահ, եւ անբարենպաստ եղանակին ֆիզկուլտուրայի պարապմունքներն ստիպված անցկացվում են դասասենյակներում: Տնօրինությունն, ըստ Հարությունյանի, այդ առնչությամբ բազմիցս դիմել է վերադասին, սակայն հարցը դեռ լուծում չի ստացել:
«Շոշի դպրոցը մի յուրօրինակ սինթեզ է, որտեղ համահայկական աջակցության ու պետական ֆինանսավորման արդյունքում լուծվել են բազմաթիվ խնդիրներ և հույս ունենք, որ նշված խնդիրներն էլ շուտով լուծում կստանան»,- ասաց Համլետ Հարությունյանը:

The Shosh Village School is a Unique Synthesis: School Principal Hamlet Harutyunyan
The Shosh village school is a unique synthesis. With the support of public funding many problems have been solved and hopefully the remaining problems will soon be solved, too.
The number of first-graders at the Shosh village School in Askeran region for 2013-2014 academic year has not changed as compared to the previous year, making 9 pupils.
The reporter of "Artsahpress" Mariam Safarian had a talk with the School Principal Hamlet Harutyunyan.
''The pupils of the neighbouring village Mkhitarashen also attend the Shosh village school as a result of lack of a local school. Currently the school has 68 pupils, and is provided with necessary specialists. Every year the pupils actively participate in regional and national competitions, winning prizes.
The three-story Shosh School was built in 2004 through the support of the Fund’s Toronto affiliate. With the continued sponsorship of Toronto’s Armenian community, the school’s computer lab is receiving Internet access, it's already 2 years. Additionally, the school received new school uniforms, sportswear.
The school also received support from ''Pyunik'' foundation: 10 computers and laboratory devices for physics, chemistry and biology classrooms.
It received a new school bus. The bus will be utilized to transport children from nearby villages to the school, according to the chairman of Armenia Fund Toronto, Migirdich Migirdichian''.
Talking about the major issues, Harutyunyan especially noted the importance of school yard fencing so as animals didn’t cross the border into school. Besides the school is located next to the main roadway, the task is ensuring complete safety of pupils. The School does not have a gym, due to adverse weather conditions, physical education classes are held in the classrooms.
''The Shosh village school is a unique synthesis. With the support of public funding many problems have been solved and hopefully the remaining problems will soon be solved, too"- said H. Harutyunyan.