Ռուսաստանի ՊՆ-ն Լոնդոնից պահանջել է Սիրիայում «չխանգարել օգնելուն»
Ռուսաստանի ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ մայոր Իգոր Կոնաշենկովը հայտնել է, որ եթե Լոնդոնը ինքը հումանիտար օգնություն չի հասցնում Սիրիա, ուրեմն թող ուրիշներին չխանգարի օգնել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսպիսով, Կոնաշենկովը մեկնաբանել է Սիրիայում իրավիճակի մասին Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հայտարարությունը, որում ասվում է, որ Ռուսաստանը իբրեւ խոչընդոտում է հումանիտար օգնության մատակարարումներին պաշարված Հալեպի բնակիչներին։
«Մեծ Բրիտանիան Սիրիայում պատերազմի այս բոլոր տարիներին ոչ մի գրամ ալյուր, ոչ մի հաբ ու ոչ մի ծածկոց չի ուղարկել խաղաղ բնակիչներին։ Եթե Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն իրոք ուզում է արեւելյան շրջանների բնակիչներին հումանիտար օգնություն ուղարկել՝ դրա համար բոլոր պայմանները կան, ասացեք, որտե՞ղ է այդ օգնությունը մնացել։ Իսկ եթե Հալեպի համար ոչ մի բրիտանական հումանիտար օգնություն էլ չկա՝ մի՛ խանգարեք, որ ուրիշներն օգնեն»,-ասել է Կոնաշենկովը։

Минобороны России потребовало от Лондона «не мешать помогать» в Сирии
Официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков заявил, что если Лондон сам не доставляет гумпомощь в Сирию, то пусть не мешает другим помогать, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря АРЦАХПРЕСС - Таким образом, Конашенков прокомментировал заявление пресс-секретаря британского премьера Терезы Мэй по ситуации в Сирии, в котором говорится, что Россия якобы «препятствует поставкам гуманитарной помощи жителям осажденного Алеппо».
«Великобритания за все годы войны в Сирии не выделила ни грамма муки, ни одной таблетки и ни одного одеяла для помощи мирным жителям. Поэтому если в правительстве Великобритании действительно хотят направить жителям восточных районов гумпомощь — все условия для этого есть, скажите, где она сейчас застряла. Если же никакой британской гумпомощи для Алеппо нет — не мешайте другим помогать», — сказал Конашенков.