Ասկերովը մանրամասներ է պատմել, թե ովքեր էին իրեն ուղեկցում ԼՂՀ սահմանը պարբերաբար խախտելիս
Ստեփանակերտում, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում, դատավոր Անատոլի Թադևոսյանի նախագահությամբ, այսօր շարունակվել է հուլիսին Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանը ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Շահբազ Գուլիևի եւ Դիլհամ Ասկերովի գործով դատական նիստը։
Ասկերովը  մանրամասներ է պատմել, թե ովքեր  էին  իրեն ուղեկցում  ԼՂՀ սահմանը պարբերաբար խախտելիս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մասնավորապես, դատավոր Անատոլի Թադևոսյանի՝ սահմանը պարբերաբար ապօրինի հատելու գաղափարի առաջացման և նպատակների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան՝ ամբաստանյալ Ասկերովը նշել է, որ առաջին անգամ սահմանը խախտել է իր մի ազգականի՝ ոմն Հիդայաթի հետ, ում հարազատները նույնպես թաղված են Շահումյանի շրջանում։ Հենց նա էլ իրեն ցույց է տվել այն երթուղին, որով Ասկերովը, պարբերաբար ու ապօրինաբար խախտելով սահմանը, հայտնվել է ԼՂՀ տարածքում։ Երկրորդ անգամ ԼՂՀ սահմանը Ասկերովը հատել է ոմն Ռաֆիկի հետ՝ կրկին հարազատների գերեզմաններ այցելելու նպատակով։ Դ. Ասկերովի խոսքով, իր սահմանախախտումների մասին տեղյակ են եղել նաև ադրբեջանական հատուկ ծառայության աշխատակիցներն ու սահմանի վրա տեղակայված ադրբեջանական դիրքապահ ստորաբաժանումների հրամանատարները։ Ակսերովը հայտնեց նաև, որ սահմանախախտումների համար իր նկատմամբ որևէ պատժամիջոց չի կիրառվել։
Խոսելով այս տարվա հուլիսին սահմանն ապօրինաբար խախտելու մասին` Դ. Ասկերովը նշել է, որ ոմն Ջաբիր խոստացել է ԼՂՀ Շահումյանի շրջան գնալու և այնտեղ թաքցված 4 կիլոգրամ ոսկին բերելու դեպքում դրա 30 տոկոսը բաժին հանել իրեն, ինչին նա համաձայնել է։ ԼՂՀ սահմանը խախտելու և Շահումյանի շրջան անցնելու նպատակով էլ ոմն Ջաբիրը նրանց է տրամադրել մեծաքանակ զենք և զինամթերք։
Դ. Ասկերովը դատաքննության ժամանակ ժխտեց այն հանգամանքը, որ սահմանը խախտելուց առաջ ինքը, մի քանի անգամ կրակելով, փորձարկել է իրենց հանձնված զենքերը։ Նշված զենքերը (3 ատրճանակ, 3 ինքնաձիգ՝ համապատասխան խլացուցիչներով, նռնակներ և մեծաքանակ փամփուշտներ), որոնք վերը նշված ոմն Ջաբարի կողմից հետախուզադիվերսիոն խմբի անդամներին տրվել է սահմանն անցնելուց առաջ, ըստ Դ. Ասկերովի, իբր վայրի կենդանիներից ինքնապաշտպանվելու համար են եղել։
Ի դեպ, հանցախմբի մյուս անդամ Գուլիևը, ով նախապես նշել էր հակառակի մասին, այսօր վերահաստատեց իր ցուցմունքը, ըստ որի, Ասկերովը նախապես կրակել և փորձարկել է իրեն հանձնված զենքերը։ Այս պնդումից նյարդայնացած` Ասկերովը շարունակեց, որ իր հետ ԼՂՀ սահմանը խախտած Գուլիևը, հնարավոր է` ադրբեջանական ԱԱԾ աշխատակից է։
Նշենք, որ «Արցախպրես»-ը հետևում է դատավարության ընթացքին և հաջորդիվ կներկայացնենք քրեական գործի մանրամասները։

Аскеров сообщил подробности о том, кто сопровождал его при регулярных нарушениях им границы НКР
В Степанакерте, на Суде первой инстанции общей юрисдикции НКР под председательством судьи Анатолия Тадевосяня сегодня продолжалось судебное заседание по делу двух членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы, граждан Азербайджанской Республики Шахбаза Гулиева и Дильхама Аскерова.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ОКТЯБРЯ, АРЦАХПРЕСС-В частности, в ответ на вопрос судьи Анатолия Тадевосяна о возникновении идеи и целей регулярных незаконных пересечений границы, обвиняемый Аскеров отметил, что первый раз нарушил границу со своим родственником, с неким Гидайятом, чьи родственники также захоронены в Шаумянском районе.
Именно он показал ему маршрут, по которому Аскеров, периодически нарушая границу, оказался на территории НКР. Во второй раз Аскеров пересек границу с неким Рафиком также с целью посещения могил родственников. По словам Аскерова, о его пересечениях границы были осведомлены также сотрудники спецслужб Азербайджана и командиры дислоцированных на границе азербайджанских дозорных подразделений. Аскеров сообщил также , что из-за этих пограннарушений к нему не применялось никаких мер наказания. Д. Аскеров в судебном процессе опроверг то обстоятельство, что ,прежде чем нарушить границу, он сделал несколько выстрелов для испытания переданного ему оружия.
Указанные оружия (3 пистолета, 3 автомата с глушителями, гранаты и большое количество патронов) Джабиром были даны до пересечения границы, по словам Д.Аскерова, якобы в целях самообороны от диких животных. Кстати, другой член преступной группы Гулиев, который ранее сказал об обратном, сегодня подтвердил свое показание, согласно которому Аскеров предварительно стрелял и пробовал переданное ему оружие.
Разозлившись на это утверждение, Аскеров сказал, что нарушивший с ним границу Гулиев возможно является сотрудником Службы национальной безопасности Азербайджана.
Отметим , что "Aрцахпресс " следит за ходом судебного процесса и последовательно будет предоставлять подробности уголовного дела.