Թուֆենկյան հիմնադրամը հերթական բնակարանն է վերակառուցել վիրավոր զինծառայողի համար
Օգոստոսի 30-ին Թուֆենկյան հիմնադրամի միջոցներով Ստեփանակերտում բնակարանամուտ է տոնել պետական սահմանը պաշտպանելիս 2016թ-ին վիրավորված Գագիկ Պետրոսյանի ընտանիքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ բնակարանամուտին ներկա էին Թուֆենկյան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանը, Արցախի գրասենյակի տնօրեն Էդիկ Գրիգորյանը և հիմնադրամի աջակիցները:
Արցախի գրասենյակի տնօրեն Էդիկ Գրիգորյանը նշել է, որ Գագիկ Պետրոսյանը վիրավորվել է անցած տարի աշնանը: Տան կառուցումը սկսվել էր դեռևս 7 տարի առաջ: Իսկ Թուֆենկյան հիմնադրամի շինարարական աշխատանքները սկսվել են ընթացիկ տարվա հուլիսի 9-ին: Գագիկի կինը Նունեն ևս ծառայում է ԱՀ պաշտպանության բանակի շարքերում: Նրանք ունեն երկու դուստր:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանն ասել է, որ «Վիրավոր զինվորների բնակարանային ապահովման» ծրագիրը գործում է 2016 թվականի ապրիլից հետո, և սա արդեն ութերորդ բնակարանն է, որ հանձնվում է վիրավոր ազատամարտիկի: Ծրագրի շարունակությունը լինելու է Ասկերանի շրջանի Պատարա գյուղում: «Սա նվազագույնն է, որ մենք կարող ենք անել մեր զինվորների համար: Եթե նրանք իրենց կյանքն են վտանգի ենթարկում հայրենիքը պահելու համար, արժանապատիվ կյանքով տուն ունենալը նրանց բնակարանով ապահովելը դա մեր բարոյական պարտականությունն է»,- ասել է Րաֆֆի Դուդակլյանը:
Թուֆենկյան հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Անդրանիկ Գասպարյանն էլ նշել է, որ իրենց հիմնական աշխատանքները լինում են այնտեղ, ուր ազատագրված բնակչություն կա՝ բնակարանների կառուցում, փոքր բիզնեսի հնարավորությունների ստեղծում, աշխատատեղերի բացում: Սակայն ապրիլից հետո գործարկվեց նոր ծրագիր, որի միջոցով սկսվեց վիրավոր զինվորների բնակարանների վերանորոգումը:
Իսկ Թուֆենկյան հիմնադրամի աջակից բելգիահայ Անդրեյ Գյումուշճյանը շնորհավորելով բնակարանամուտը ասել է, որ շատ ուրախ է նրանց երեխաների համար, որոնք մեծանալու են վերանորոգված բնակարանում:
Նշենք, որ Հիմնադրամի աջակիցները նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ գրենական պիտույքներ են նվիրել ընտանիքի երեխաներին:

Фонд Туфенкян отремонтировал очередную квартиру для раненого военнослужащего
Благодаря Фонду "Туфенкян" 30 августа семья Гагика Петросяна, получившего ранение в 2016 году при защите государственной границы НКР, отпраздновала новоселье.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 aвгуста АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент “Арцахпресс”, на мероприятии присутствовали исполнительный директор фонда "Туфенкян" Раффи Дудаклян, директор Карабахского офиса Эдик Григорян и лица, содействующие фонду.
Эдик Григорян отметил, что Гагик Петросян был ранен прошлой осенью. Сооружение дома началось еще 7 лет назад, а 9  июля текущего года к строительным работам подключился Фонд “Туфенкян”. Жена Гагика Нуне также служит в рядах Армии Обороны Республики Арцах.  У них подрастают две дочери.
Фонда Раффи Дудаклян заявил, что программа “Обеспечение квартирами раненых военнослужащих ” была запущена в апреле 2016 года, и это восьмая квартира,предоставленная военнослужащему. Продолжение проекта будет в деревне Патара Аскеранского района. «Это минимум того,  что мы можем сделать для наших солдат. Подвергая свои жизни опасности, они защищают родину, и наше моральное обязательство – обеспечить им достойную жизнь», –  сказал Раффи Дудаклян.
Член Попечительского совета Фонда “Туфенкян“ Андраник Каспарян отметил,  что фонд в основном разворачивает свою деятельность там, где есть необходимость строительства жилья, создает условия для малого бизнеса, открывает новые рабочие места.
Однако после апреля была запущена новая программа.
Бельгиец армянского происхождения  Андрей  Гумушчян, содействующий   Фонду "Туфенкяну", поздравил всех с новосельем и выразил радость за детей, которые  будут жить в отремонтированных квартирах.
Представители Фонда подарили детям канцелярские принадлежности, необходимые для нового учебного года