Չափար գյուղում նոր դպրոցական շենք է կառուցվում
Հիմնադրամը հայաստանաբնակ գործարար Վարուժան Գրիգորյանի հովանավորությամբ Մարտակերտի շրջանի Չափար գյուղում դպրոց է կառուցում:
Հիմնադրամը հայաստանաբնակ գործարար Վարուժան Գրիգորյանի հովանավորությամբ Մարտակերտի շրջանի Չափար գյուղում դպրոց է կառուցում: Ծրագիրը համաֆինանսավորում է Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից՝ նշելով, որ երկհարկանի դպրոցը նախատեսված է 84 աշակերտի համար: Ամռանն այն շահագործման կհանձնվի, եւ համայնքի շուրջ 40 աշակերտները նոր ուսումնական տարին կսկսեն նորակառույց հաստատությունում:
Դպրոցի տնօրեն Իրինա Սեւումյանի խոսքով` աշակերտները պարբերաբար մասնակցում են Հայաստանում եւ Արցախում անցկացվող տարբեր օլիմպիադաների եւ, որպես կանոն, բարձր ցուցանիշներով են տուն վերադառնում: «Նոր դպրոցն, ինչ խոսք, կնպաստի, որ երեխաները դպրոց հաճախեն լավ տրամադրությամբ եւ ունենան բարձր առաջադիմություն: Հույս ունենք, որ մեկ-երկու տարի անց կավելանա նաեւ դպրոցում ուսանող աշակերտների թիվը»,- ասում է տնօրենը:
Ընթացքում են նորակառույց շենքի ներքին հարդարման աշխատանքները: Կից կառուցվող կաթսայատան շնորհիվ ընդհանուր 940 քմ մակերես ունեցող հաստատությունն ամբողջությամբ կջեռուցվի: Դպրոցը կունենա նաեւ բացօթյա խաղահրապարակ:
Չափարն Արցախի հնագույն բնակավայրերից է: Գյուղի պատմամշակութային կոթողներից առավել հայտնի են Հակառակաբերդ ամրոցն ու Կարմիր եկեղեցին: Չափարում 2012թ.-ին հիմնադրամի կառուցած շուրջ 4 կմ երկարությամբ ջրատարի շնորհիվ` համայնքի 300-ից ավել բնակիչներն ապահովված են խմելու ջրով:

The Hayastan All-Armenian Fund is putting the finishing touches on a new school it is building in Chapar, a village in Artsakh’s Martakert Region.
School-construction project in Chapar Village nears completion
The Hayastan All-Armenian Fund is putting the finishing touches on a new school it is building in Chapar, a village in Artsakh’s Martakert Region. The project was made possible by the financial support of the Armenia-based businessman Varuzhan Grigoryan. It is co-financed by the Nagorno-Karabakh government.
The Press Service of Hayastan Fund informed “Artsakhpress” that the two-story campus, which can accommodate up to 84 students, will open its doors by summer 2014, so that the community’s 40 schoolchildren will start the new academic year in the newly constructed structure.
School principal Irina Sevumyan said that her students often participate in scholastic competitions in Armenia and Artsakh, as a rule excelling at them. “Without a doubt, the pleasant and nurturing environment of the new campus will contribute to the enthusiasm of our schoolchildren and foster academic achievement,” Sevumyan said. “It remains to hope that we will have a larger number of students in the coming years.”
Currently crews are working on the interior decoration of the new school. The 940-square-meter building will be equipped with a central-heating system, complete with an adjacent boiler room, and will feature a playground.
With a population of 305 today, Chapar is one of Artsakh’s oldest communities, celebrated for historic landmarks such as the Hakarakaberd Castle and the Red Church. The village is the site of another project implemented by the Hayastan All-Armenian Fund, a close-to-four-kilometer water pipeline, completed in 2012, which has since provided the community with regular access to potable water.