Հայաստանը ցանկանում է գնել 12 միավոր Су-30СМ կործանիչ
Հայաստանը պլանավորում է մինչև 2019թ. վերջ կամ 2020թ. սկիզբ ստանալ 4 ռուսական Су-30СМ կործանիչ, իսկ, ընդհանուր առմամբ, Երևանը ցանկանում է գնել 12 այդպիսի կործանիչ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է «Ռիա նովոստի»-ն, IDEX-2019 ցուցահանդեսի ժամանակ այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
«Մենք շարունակում ենք բանակցությունները Су-30СМ կործանիչների հաջորդ խմբաքանակի մատակարարման շուրջ: Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե որքան արագ պատրաստ կլինի այդ արտադրանքը: Մենք պլանավորում ենք առաջին խմբաքանակը ստանալ այս տարվա վերջին, ծայրահեղ դեպքում՝ հաջորդ տարվա սկզբին»,- ասել է Տոնոյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ընդհանուր առմամբ քա՞նի կործանիչ կցանկանար Հայաստանը գնել, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է, որ խոսքը մեկ էսկադրիլիայի (12 կործանիչ) մասին է:

Armenia plans to purchase 12 Su-30SM fighters from Russia
Armenia plans to receive 4 Su-30SM multifunctional fighters from Russia in late 2019 or early 2020. Meantime, Yerevan wants to purchase a total of 12 such fighters, RIA Novosti reports, citing the country’s defense minister.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 18, ARTSAKHPRESS: “We continue negotiations on the supplies of the next batch of Su-30SM fighters. Everything will depend on how quickly that products will be ready. We are planning to receive the first batch this year, in the extreme case, at the beginning of the next year,” Davit Tonoyan told the Russian news agency on the sidelines of IDEX 2019 international defense exhibition, Panorama.am reports.
Earlier, Defense Ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan told RIA Novosti that Armenia plans to purchase four Su-30SM fighters from Russia.
The ministry also confirmed the report later, saying that the purchase is part of the $100 million worth Russian credit.