Հայաստանը պատրաստ է լինել իրանական գազի տարանցիկ երկիր. Փաշինյան
Որպես ԵԱՏՄ-ում նախագահող երկիր՝ Հայաստանի համար կարևոր է, որ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը խորհրդարաններում վավերացման գործընթաց է անցնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանում Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ բանակցություններից  հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Ըստ ամենայնի, այն ուժի մեջ կմտնի մեր նախագահության շրջանում: Սա նոր հնարավորություններ է բացելու մեր առևտրաշրջանառությունը մեծացնելու և մեր երկրների գործարար շրջանակների համար: Եվ մենք պետք է քաջալերենք մեր գործարար շրջանակներին` օգտվել այդ հնարավորություններից»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է երկու երկրների համագործակցությունն էներգետիկ ոլորտում: «Իրանի նախագահը նշեց, որ Իրանի կողմից կա պատրաստակամություն մեծացնելու Հայաստանին մատակարարվող գազի ծավալները: Այստեղ, իհարկե, կարևոր է, որ հետագա քննարկումների և բանակցությունների ընթացքում կարողանանք ընդհանուր հայտարարի գալ գնի վերաբերյալ: Սա սկզբունքային կարևոր հարց է գործարքի գրավչության իմաստով: Եվ հույս ունենք, որ մեր ներկայացուցիչները արդյունավետ բանակցություններ կվարեն այս ուղղությամբ»,- նշել է Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը կարևորել բանակցությունների ընթացքում արված արձանագրումը, որ երկկողմ հարաբերությունները պետք է դիտարկեն առավել լայն համատեքստում և իրականացնեն ծրագրեր, որոնք կունենան տարածաշրջանային նշանակություն:
«Հայաստանը պատրաստ է Իրանի հետ տարանցման համագործակցություն ծավալել և լինել իրանական գազի տարանցիկ երկիր: Էներգետիկ միջանցքի ստեղծումը նույնպես կարևոր նշանակություն ունի թե երկկողմ, թե տարածաշրջանային առումով, թե ավելի ընդարձակ առումով: Այս հարցերի լուծման համար քաղաքական կամքը առկա է, պետք է հույս հայտնել, որ բանակցություններում գործնականացման պրոցեսը կիրականացվի հաջողությամբ:
Այս պահին մեր ունեցած քննարկումները հիմք են տալիս ասելու, որ մեր այցը հաջող է ընթանում և մենք փոխադարձաբար արձանագրում ենք, որ մեր գործողություներում պետք է ելնենք մեր բարեկամական հարաբերությունները և դրանց մթնոլորտը ուժեղացնելու տրամաբանությունից»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծել է, որ  երկու երկրների հարաբերությունների հատուկ բնույթը ընդգծվում է նաև Իրանում ակտիվ հայ  համայնքի ներկայությամբ: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Իրանի կառավարությանը այն վերաբերմունքի համար, որ նրանք ունեն Իրանի մեր հայրենակիցների նկատմամբ:

Armenia ready to be transit country for Iranian gas. Pashinyan
As a country currently holding the presidency at the Eurasian Economic Union (EEU), it is important for Armenia that the EEU-Iran free trade deal is undergoing a ratification process in parliaments of the organization, Armenian PM Nikol Pashinyan told a news conference after negotiations with Iranian President Hassan Rouhani in Tehran, Iran.
STEPANAKERT,  FEBRUARY 27, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Apparently it [deal] will enter into force during our presidency. This will open new opportunities for enhancing our trade turnover and for the business communities of our countries. And we must encourage our business communities to use these opportunities,” the Armenian prime minister said.
Pashinyan also attached importance to cooperation of the two countries in the energy sector. “The President of Iran mentioned that there is readiness from the Iranian side to enhance the volumes of gas supplies to Armenia. Here, of course, it is important for us to be able to reach a common denominator regarding the price during future discussions and talks. This is a principally important issue in terms of the deal’s appeal. And we are hopeful that our representatives will conduct productive negotiations in this directions,” Pashinyan said.
The Armenian premier attached importance to a record noted during the negotiations whereby bilateral relations must be viewed in a broader context and projects that will have regional significance should be implemented.
“Armenia is ready to conduct transit cooperation with Iran and be a transit country for Iranian gas. The creation of energy corridors has also important significance both bilaterally and regionally, and in a broader sense. For the solution of these issues a political will exists, and we must hope that the process of bringing it into practice in the negotiations will be conducted successfully.
The discussions that we have now allow us to say that our visit is proceeding successfully and we mutually note that in our actions we should proceed with the logic of enhancing our friendly relations and their atmosphere,” the Armenian PM said.
He emphasized that the special nature of the relations between the two countries is also emphasized by the presence of an active Armenian community in Iran. PM Pashinyan expressed gratitude to the Iranian government to the attitude that they have towards Armenians of Iran.