Փաշինյանն ու Ալիևը համաձայնել են շարունակելու ուղիղ երկխոսությունը. ՄԽ հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարները համատեղ հայտարարություն են տարածել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի միջև մարտի 29-ին Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքներով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր առաջին անգամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Իգոր Պոպով` Ռուսաստան, Էնդրյու Շոֆեր` ԱՄՆ, Ստեֆան Վիսկոնտի` Ֆրանսիա) հովանու ներքո հանդիպեցին Վիեննայում։ Հանդիպմանը մասնակցեցին նաև արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանը և Էլմար Մամեդյարովը։ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը ևս ներկա էր հանդիպմանը։
Հանդիպումը կայացավ դրական ու կառուցողական մթնոլորտում և հնարավորություն ընձեռեց երկու առաջնորդներին հստակեցնելու իրենց հարգարժան դիրքորոշումները։ Նրանք տեսակետներ փոխանակեցին մի շարք առանցքային հարցերի վերաբերյալ՝ կապված կարգավորման գործընթացի և բովանդակային գաղափարների շուրջ։
Երկու առաջնորդներն ընդգծեցին խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի կառուցման և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցային գործընթացում հետագա հստակ ու շոշափելի քայլերի ձեռնարկման կարևորությունը։
Հիշատակելով Դուշանբեում իրենց ունեցած խոսակցությունը՝ առաջնորդները վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ ամրապդնելու հրադադարի ռեժիմը և բարելավելու ուղիղ հաղորդակցման մեխանիզմները։ Նրանք նաև համաձայնեցին զարգացնել մի շարք միջոցներ հումանիտար ոլորտում։
Վարչապետն ու նախագահը հանձնարարեցին իրենց նախարարներին մոտ ապագայում կրկին հանդիպել համանախագահներին։ Նրանք նաև համաձայնեցին շարունակելու ուղիղ երկխոսությունը»։

Pashinyan, Aliyev agree to continue the direct dialogue - OSCE MG statement
The OSCE Minsk Group Co-chairs and the Armenian and Azerbaijani foreign ministers have issued a joint statement based on the results of Pashinyan-Aliyev meeting in Vienna.
STEPANAKERT,  MARCH 29, ARTSAKHPRESS: The statement runs as follows,
"The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan met today in Vienna for the first time under the auspices of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America).  The meeting was also attended by Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov.  Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, also participated in the meeting.
The meeting took place in a positive and constructive atmosphere and provided an opportunity for the two leaders to clarify their respective positions.  They exchanged views about several key issues of the settlement process and ideas of substance.
The two leaders underlined the importance of building up an environment conducive to peace and taking further concrete and tangible steps in the negotiation process to find a peaceful solution to the conflict.
Recalling their conversation in Dushanbe, the leaders recommitted to strengthening the ceasefire and improving the mechanism for direct communication.  They also agreed to develop a number of measures in the humanitarian field.
The Prime Minister and President instructed their Ministers to meet with the Co‑Chairs again in the near future.  They also agreed to continue their direct dialogue"