Մարտական պատրաստության ու սպառազինության առումով որակական փոփոխություններ ունենք. Գաբրիել Բալայան
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանը կարողացել է բավականաչափ լրացնել բանակի զինանոցը և մարտական պատրաստության աստիճանը բերել շատ ավելի զգոն վիճակի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ  պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանը ի՞նչ դասեր է քաղել 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմից:
«Մենք արդեն իսկ սկսել ենք քանակականը որակականով փոխարինելու շրջափուլը: Ինձ թվում է, որ դրանով ամեն ինչ ասված է: Այսինքն՝ մենք որակական լուրջ փոփոխություններ ենք այս ընթացքում արել ինչպես անձնակազմի մարտական պատրաստության առումով, այնպես էլ սպառազինության ու ռազմամթերքի, տեխնիկական միջոցների մասով, որոնցով համալրվել են զինված ուժերը. դա տեսադիտարկման սարքերն են, ավտոմատացված կառավարման սարքերն են և վերլուծական այն կարողությունները, որ մենք ունենք»,- ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարը:

Armenia has qualitative changes in military combat readiness, arsenal – says deputy defense minister
In the past few years Armenia has been able to significantly equip its military arsenal and raise the combat-readiness level to a more vigilant condition, Deputy Minister of Defense of Armenia Gabriel Balayan told reporters today when asked what lessons Armenia has learned from the 2016 April War.
STEPANAKERT, APRIL 2, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:“We’ve already began the stage of replacing the quantitative with the qualitative. I think this says it all. We have made serious qualitative changes in this period both in terms of the personnel’s combat readiness, as well as arsenal and ammunition and technical measures with which the armed forces are equipped, these are video surveillance devices, automated management devices and the analytical capacities that we have,” he said.