Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանություն է տարածել Մարաղայում ջարդերի 27-րդ տարելիցի կապակցությամբ
1992 թ. ապրիլի 10-ին երկարատև հրետակոծումից հետո ադրբեջանական զինված կազմավորումները ներխուժեցին Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավան։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ապրիլիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տեղի ինքնապաշտպանական ջոկատին հաջողվել էր տարհանել ավանի բնակիչների մեծ մասին, սակայն 118 հոգի՝ հիմնականում հաշմանդամներ, տարեցներ, կանայք և երեխաներ, մնացել էին բնակավայրում։ Նրանցից ավելի քան 50 հոգի դաժանաբար սպանվեցին, այդ թվում՝ 30 կին, իսկ մյուսները՝ 29 կին և 9 երեխա, պատանդ վերցվեցին, որոնցից 19 հոգու ճակատագիրն առայսօր անհայտ է։
Արցախի զինված ուժերի կողմից Մարաղան ազատագրվեց, սակայն երկու շաբաթ անց ադրբեջանական զորքերը կրկին ներխուժեցին բնակավայր և իրենց հարազատներին հուղարկավորելու համար վերադարձած բնակիչների նկատմամբ իրականացրին նոր ոճրագործություն։
Մարաղայի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային կոտորածը Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում տեղի ունեցած ամենաողբերգական իրադարձություններից մեկն էր։ Ավանի վրա ադրբեջանական զորքերի հարձակումը պայմանավորված չէր ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ նպատակ էր հետապնդում ոչնչացնել նրա քաղաքացիական բնակչությանը։ Խաղաղ բնակիչների դեմ իրագործված ռազմական հանցագործությունների մասին վկայել են նաև «Christian Solidarity Worldwide» կազմակերպության ներկայացուցիչները, որոնք Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և փոխխոսնակ, իրավապաշտպան բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորությամբ ավան էին այցելել կոտորածներից անմիջապես հետո:
Մարաղայում տեղի ունեցած ողբերգությունը հայերի նկատմամբ ահաբեկման, բռնության և հայրենի հողում ապրելու հնարավորությունից զրկելու՝  Ադրբեջանի քաղաքականության դրսևորումներից մեկն էր։ Այդ քաղաքականությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից որդեգրվել և հետևողականորեն իրականացվել էր ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ողջ ընթացքում։ Ադրբեջանը փորձեց նույն մեթոդներն ու մոտեցումները կիրառել 2016 թ. Արցախի դեմ սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի ժամանակ, որը, սակայն, կանխվեց միայն Արցախի պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների շնորհիվ՝ ապահովելով երկրի անկախությունն ու նրա քաղաքացիների անվտանգությունը։
Ինչպես Մարաղայում, այնպես էլ 24 տարի անց՝ ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործություններն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումները վկայում են, որ մարդկայնության դեմ հանցագործությունների նկատմամբ անտարբերությունն ու անպատժելիությունը  հանգեցնում են դրանց կրկնությանը։

Artsakh’s foreign ministry issues statement on 27th anniversary of Maragha Massacre
The ministry of foreign affairs of the Republic of Artsakh has released a statement on the 27th anniversary of the Maragha Massacre.
STEPANAKERT, APRIL 10, ARTSAKHPRESS: The full text of the statement is presented below:
“On March 10, 1992, after prolonged shelling, the Azerbaijani armed forces broke into Maragha settlement of the Martakert region of the Republic of Artsakh. The local self-defense forces managed to evacuate most of the population, but 118 people, mostly disabled, elderly, women and children, remained in the village. Over 50 of them were brutally murdered, including 30 women. 29 women and 9 children, were taken hostage, the fate of 19 of them remains unknown.
Maragha was liberated by the Artsakh armed forces, but two weeks later the Azerbaijani troops invaded the village again and committed a new crime against the people who had returned to bury their relatives.
The massacre of the civilians of Maragha was one of the most tragic events taken place during the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh. The attack on the settlement committed by the Azerbaijani troops was not conditioned by a military necessity, but was aimed at eliminating its civilian population. Representatives of the Christian Solidarity Worldwide organization, led by Member and Vice Speaker of the House of Lords of Great Britain, human rights activist Baroness Caroline Cox, who had visited the settlement immediately after the massacres, also testified about the war crimes committed against the civilian population.
The tragedy in Maragha was one of the manifestations of Azerbaijan's policy of violence and terror against Armenians, and deprivation of the possibility to live in their homeland. This policy was adopted and consistently implemented by the Azerbaijani authorities throughout the Azerbaijan-Karabakh conflict. Azerbaijan tried to apply the same methods and approaches during the April 2016 aggression unleashed against Artsakh, which was prevented only thanks to the decisive actions by the Artsakh Defense Army, ensuring the independence of the country and the security of its citizens.
The military crimes and gross violations of international humanitarian law committed by the Azerbaijani armed forces both in Maragha and 24 years later, during the April war, prove that indifference and impunity towards the crimes against humanity lead to their recurrence."