2016 թվականից Գյումրիի ռուսական ռազմաբազան համալրվելու Է միայն պայմանագրային զինծառայողներով
Հայաստանում տեղակայված 102­-րդ ռուսական ռազմակայանի անձնակազմը 2016 թվականի գարնանից համալրվելու է բացառապես պայմանագրային զինծառայողներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս ամսին հունվարի 20-ին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են ՌԴ-ի զինված ուժերի գլխավոր շտաբում:
«Զորակոչով ծառայող վերջին զինվորականները Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանից կհեռանան 2016 թվականի գարնանը»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը:
Գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչն ընդգծել Է, որ այս որոշումն ընդունվել Էր դեռ անցյալ տարի եւ կապված չԷ Գյումրիի ողբերգական իրադարձությունների հետ:
Նա հիշեցրել Է, որ 2014 թվականի դեկտեմբերից Տաջիկստանում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի անձնակազմը համալրվում Է բացառապես պայմանագրային զինծառայողներով:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ արտասահմանյան ռուսական ռազմակայաններ ծառայելու ուղարկվող զինվորականների բարոյահոգեբանական որակները նախապես մանրազնին ստուգվելու են:

102nd Russian military base in Armenia to be staffed by contract servicemen
Russia's 102nd military base in Armenia will be staffed exclusively by personnel serving under contracts starting from the spring of 2016, a source in the Russian Armed Forces' General Staff told Interfax-AVN.
STEPANAKERT, JANUARY 20, ARTSAKHPRESS: "The last conscripts will leave the 102nd Russian military base stationed in Armenia in the spring of 2016," he said. This decision was adopted last year and was not prompted by the suspected involvement of Russian base serviceman Valery Permyakov in the January 12 murder of six members of one family in the northern Armenian city of Gyumri, near which the base is located, the source said.
Russia's 201st military base stationed in Tajikistan has been staffed exclusively by personnel serving under contracts since December 2014, he said. The psychological and mental health of soldiers who may serve at Russian military bases in foreign countries will be thoroughly examined at collecting stations in Russia's military districts, the source said.