2016 թվականից Գյումրիի ռուսական ռազմաբազան համալրվելու Է միայն պայմանագրային զինծառայողներով
Հայաստանում տեղակայված 102­-րդ ռուսական ռազմակայանի անձնակազմը 2016 թվականի գարնանից համալրվելու է բացառապես պայմանագրային զինծառայողներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս ամսին հունվարի 20-ին «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են ՌԴ-ի զինված ուժերի գլխավոր շտաբում:
«Զորակոչով ծառայող վերջին զինվորականները Հայաստանում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանից կհեռանան 2016 թվականի գարնանը»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը:
Գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչն ընդգծել Է, որ այս որոշումն ընդունվել Էր դեռ անցյալ տարի եւ կապված չԷ Գյումրիի ողբերգական իրադարձությունների հետ:
Նա հիշեցրել Է, որ 2014 թվականի դեկտեմբերից Տաջիկստանում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի անձնակազմը համալրվում Է բացառապես պայմանագրային զինծառայողներով:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ արտասահմանյան ռուսական ռազմակայաններ ծառայելու ուղարկվող զինվորականների բարոյահոգեբանական որակները նախապես մանրազնին ստուգվելու են:

С 2016 года российскую базу в Гюмри будут укомплектовывать только контрактниками
Личный состав 102-й российской военной базы (РВБ), дислоцированной в Армении, с весны следующего года будет укомплектовываться исключительно военнослужащими по контракту.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС-Об этом, как передает "Интерфакс" сообщили в Генеральном штабе Вооруженных сил РФ.
"Последние военнослужащие по призыву покинут 102-ю российскую военную базу, расквартированную в Армении, весной 2016 года", - сказал собеседник агентства.
Представитель Генштаба подчеркнул, что это решение было принято еще в прошлом году и не связано с трагическими событиями в Гюмри, где в начале января были убиты шесть человек. В этом преступлении подозревается военнослужащий РВБ Валерий Пермяков.
Собеседник агентства напомнил, что с декабря 2014 года личный состав, дислоцированной в Таджикистане 201-й РВБ, укомплектовывается исключительно военнослужащими по контракту.
По его словам, проверка морально-психологических качеств военнослужащих, направляемых для прохождения службы в зарубежных РВБ, будет тщательно проверяться еще на сборных пунктах военных округов.