Թուրքմենստանի նախագահը ԱՊՀ-ի երկրներին հրավիրել Է Կասպյան տնտեսական համաժողովին
Թուրքմենստանի նախագահ Ղուրբանղուլի Բերդիմուհամեդովը ԱՊՀ-ի բոլոր երկրների պատվիրակություններին հրավիրել Է Կասպյան տնտեսական առաջին համաժողովին, որը կկայանա 2019 թվականի օգոստոսի 12-ին Թուրքմենբաշի քաղաքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ«Սպասում ենք, որ առաջիկա համաժողովում լուրջ եւ առարկայական խոսակցություն կընթանա Կասպյան տարածաշրջանում համագործակցության հեռանկարների շուրջ… օգտվելով առիթից՝ ԱՊՀ-ի բոլոր երկրների պատվիրակություններին հրավիրում եմ մասնակցել դրան»,- ասել Է Բերդիմուհամեդով ԱՊՀ-ի կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, որն ընթանում Է Աշգաբադում: Նա նշել Է, որ Կասպից ծովի դերը հանգուցային Է եվրասիական տնտեսական փոխգործակցության հայեցակարգում, եւ Կասպյան տարածաշրջանը կոչված Է գործարար հետաքրքրությունների «միավորման ռազմավարական հանգույց» դառնալ ոչ միայն ափամերձ երկրների, այլեւ այլ պետությունների, այդ թվում՝ ԱՊՀ-ի մասնակից երկրների համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Президент Туркмении пригласил страны СНГ на Каспийский экономический форум
Президент Туркмении Гурбангулы Бердымухамедов пригласил делегации всех стран СНГ на первый Каспийский экономический форум, который состоится 12 августа 2019 года в городе Туркменбаши.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 мая  АРЦАХПРЕСС: "Ожидаем, что на предстоящем форуме состоится серьезный и предметный разговор о перспективах сотрудничества на Каспии... пользуясь случаем, приглашаю делегации всех стран СНГ принять в нем участие", - сказал Бердымухамедов на заседании совета глав правительств СНГ, которое проходит в Ашхабаде,сообщает  РИА Новости.
Он отметил, что роль Каспийского моря является ключевой в концепции евразийского экономического взаимодействия, и Каспий призван стать "стратегическим узлом объединения" деловых интересов не только прибрежных стран, но и других государств, в том числе участников СНГ.