Հաստատվել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնի թեկնածուների վերջնական ցուցակը
Մեծ Բրիտանիայում պաշտոնապես հաստատվել է երկրի վարչապետի եւ Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի թեկնածուների վերջնական ցուցակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍՆշվում է, որ ցուցակ է մտել ընդհանուր 10 թեկնածու՝ շրջակա միջավայրի նախարար Մայքլ Գոուվը, առողջապահության նախարար Մեթ Հենկոկը, Համայնքների պալատի մեծամասնության նախկին խորհրդարանական կազմակերպիչ Մարկ Հարփերը, ՆԳ նախարար Սաջիդ Ջավիդը, ԱԳ նախկին նախարար Բորիս Ջոնսոնը, Համայնքների պալատի նախկին ղեկավար Անդրեա Լիդսը, աշխատանքի եւ թոշակների հարցերով նախկին նախարար Էսթեր Մակվեյը, Brexit-ի հարցերով նախկին նախարար Դոմինիկ Ռաաբը  եւ միջազգային զարգացման հարցերով նախարար Ռորի Սթյուարտը:
Հիշեցնենք, որ Թերեզա Մեյը Պահպանողական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնից հրաժարական է ներկայացրել հունիսի 7-ին: Հիմա նա կուսակցության առաջնորդի պաշտոնակատարն է, ընդ որում՝ մնացել է վարչապետի պաշտոնում, մինչեւ կավարտվի տորիների նոր ղեկավարի ընտրության գործընթացը, որը կսկսվի հունիսի 10-ից եւ կավարտվի հուլիսի 28-ից ոչ ուշ:

Утвержден окончательный список кандидатов на пост премьер-министра Великобритании
В Великобритании официально утвержден окончательный список кандидатов на пост премьер-министра страны и лидера Консервативной партии.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 июня, АРЦАХПРЕСС: Отмечается, что в целом, в список вошли 10 кандидатов: министр окружающей среды Майкл Гоув, министр здравоохранения Мэтт Хэнкок, бывший главный парламентский организатор большинства Палаты общин Марк Харпер, глава МИД Джереми Хант, глава МВД Саджид Джавид, бывший глава МИД Борис Джонсон, бывший лидер Палаты общин Андреа Лидсом, бывший министр труда и по делам пенсий Эстер Маквей, бывший министр по вопросам Brexit Доминик Рааб и министр по вопросам международного развития Рори Стюарт.
Напомним, что 7 июня Тереза Мэй ушла в отставку с поста лидера Консервативной партии. Теперь она стала исполняющей обязанности лидера партии, при этом оставшись во главе правительства, пока не завершится процесс выбора нового главы тори, который начнется 10 июня и завершится не позднее 28 июля.