Ղրղզստանի խորհրդարանը մեղադրանքներ առաջադրեց երկրի նախկին նախագահ Աթամբաեւի նկատմամբ
Ղրղզստանի խորհրդարանի պատգամավորները հունիսի 17-ին մեղադրանքներ են առաջադրել երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի դեմ, որոնք կարող են հանգեցնել պետության նախկին ղեկավարին անձեռնմխելիությունից զրկելուն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են հանրապետության օրենսդիր մարմնի աշխատակազմում:
«Նախկին նախագահին անձեռնմխելիությունից զրկելու հատուկ ստեղծված խորհրդարանական հանձնաժողովը Աթամբաեւին մեղադրանքներ Է առաջադրել ինը կետով»,-հայտարարել Է աշխատակազմի աշխատակիցը: Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը գտնում Է, որ պետության նախկին ղեկավարը մեղսակից Է Ռուսաստանի քաղաքացիներին, այդ թվում՝ կազմակերպված հանցավոր խմբավորումների անդամների պարգեւազենք տալուն, ինչպես նաեւ տուն կառուցելու համար Չույսկի մարզի Կոյ-Տաշ գյուղում ապօրինաբար հողամաս ձեռք բերելուն:
Հանձնաժողովի տվյալներով՝ Աթամբաեւն առնչություն ունի բանտարկությունից քրեական հեղինակություն Ազիզ Բատուկաեւի անօրինական ազատման, Իսիկ-Կուլի եւ Չույսկի մարզերում հողի հակաօրինական վերապրոֆիլավորման, Բիշքեկի ջերմաԷլեկտրակենտրոնի արդիականացման ընթացքում կոռուպցիայի եւ դրա համար քարածխի անօրինական մատակարարումների հետ:
Երկրի օրենսդրությանը համապատասխան, հանձնաժողովը նախկին նախագահի գործունեության հետաքննության գծով աշխատանքի արդյունքները պետք Է ուղարկի Գլխավոր դատախազություն, որն իրավասու Է մերժել դրանք կամ թույլատրել Աթամբաեւին ենթարկելու քրեական պատասխանատվության: Այդ դեպքում նա կզրկվի իմունիտետից, եթե դրա օգտին քվեարկեն 120 պատգամավորներից առնվազն 80-ը: Խորհրդարանականնները պարտավոր են ընթացակարգն ավարտել եռամսյա ժամկետում, հակառակ դեպքում նրանց կողմից առաջադրված մեղադրանքը համարվում Է մերժված:

Парламент Киргизии выдвинул обвинения в адрес экс-президента страны Атамбаева
Депутаты парламента Киргизии в понедельник выдвинули обвинения в отношении экс-президента страны Алмазбека Атамбаева, которые могут привести к лишению бывшего главы государства неприкосновенности.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 июня, АРЦАХПРЕСС:  Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщили в аппарате законодательного органа республики.
"Специально созданная парламентская комиссия по лишению неприкосновенности экс-президента выдвинула обвинения Атамбаеву по девяти пунктам", - заявил сотрудник аппарата. По его словам, комиссия считает, что бывший глава государства причастен к выдаче наградного оружия гражданам России, в том числе членам организованных преступных группировок, а также в незаконном приобретении земельного участка для строительства дома в селе Кой-Таш (Чуйская область).
По данным комиссии, Атамбаев имеет отношение к незаконному освобождению из заключения криминального авторитета Азиза Батукаева, противозаконного перепрофилирования земли в Иссык-Кульской и Чуйской областях, сокрытии доходов, коррупции при модернизации ТЭЦ Бишкека и незаконным поставкам для нее угля.
Комиссия по снятию неприкосновенности с экс-президента была сформирована 13 июня, в ее состав вошли представители всех шести парламентских фракций. В соответствии с законодательством страны, комиссия должна направить результаты работы по расследованию деятельности экс-президента в Генеральную прокуратуру, которая вправе их отклонить или же дать разрешение на привлечение Атамбаева к уголовной ответственности. В таком случае он будет лишен иммунитета, если за это проголосуют не менее 80 из 120 депутатов. Парламентарии обязаны завершить процедуру в трехмесячный срок, в противном случае выдвинутое ими обвинение считается отклоненным.