Ռուսաստանն Իրանին կմատակարարի կիբեռանվանգության ոլորտի IT-արտադրանք
Ռուսաստանի ընկերություններն Իրանին կմատակարարեն իրենց մի շարք IT-արտադրանքներ, այդ թվում՝ տեղեկատվական անվտանգության, «խելացի» քաղաքի եւ Էլեկտրոնային կառավարության ոլորտի արտադրանքներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ որոշումներն ընդունվել են տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների բնագավառում համագործակցության ռուս-իրանական աշխատանքային խմբի առաջին նիստի ընթացքում, ինչի մասին հայտնել Է ՌԴ-ի թվային զարգացման, կապի եւ զանգվածային հաղորդակցուղիների նախարարությունը:
«Ռուսաստանը եւ Իրանն արդեն առաջ են տանում համատեղ ընդգրկուն նախագծեր, այդ թվում՝ խաղաղ ատոմի բնագավառում եւ նավթի-գազի ոլորտում: Սակայն համագործակցության զարգացման վիթխարի ներուժ ենք տեսնում հենց տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների բնագավառում: Ես համոզված եմ, որ մեր աշխատանքային խմբի ռաջին նիստը երկարատեւ եւ բեղմնավոր փոխգործակցության հիմք դրեց»,- մեջբերում Է մամուլի ծառայությունը փոխնախարար Միխայիլ Մամոնովի խոսքը:
Թեհրանում տեղի ունեցած նիստն անցել Է թվային զարգացման, կապի եւ զանգվածային հաղորդակցուղիների նախարարության ղեկավարի տեղակալ Միխայիլ Մամոնովի եւ Իրանի կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Համիդ Ֆաթթահի նախագահությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Россия поставит в Иран IT-продукты в сфере кибербезопасности
Российские компании поставят в Иран ряд своих IT-продуктов, в том числе в сфере информационной безопасности, "умного" города и электронного правительства.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 июня, АРЦАХПРЕСС: Такие решения приняты в ходе первого заседания российско-иранской рабочей группы по сотрудничеству в области информационных и коммуникационных технологий. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Минкомсвязь РФ.
"Россия и Иран уже продвигают масштабные совместные проекты, в том числе в мирном атоме и нефтегазовой сфере. Однако мы видим огромный потенциал развития сотрудничества именно в области информационно-коммуникационных технологий. Я уверен, что первое заседание нашей рабочей группы заложило основу для долгого и плодотворного взаимодействия", - цитирует пресс-служба слова замглавы Минкомсвязи Михаила Мамонова.
Заседание, которое прошло в Тегеране, прошло под председательством замглавы Минкомсвязи Михаила Мамонова и замминистра связи и информационных технологий Ирана Хамида Фаттахи.