Քաշաթաղի շրջանի Վան համայնքում նախատեսվում է ունենալ մրգերի չորանոցներ. բարերար
«Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով Քաշաթաղի շրջանի Վան համայնքի տարածքում հիմնած 5 հա այգու ծառերն այս տարի առաջին բերքը կտան:
Քաշաթաղի շրջանի Վան համայնքում նախատեսվում  է ունենալ    մրգերի   չորանոցներ. բարերար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունիսիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում  «Թուֆենկյան» բարեգործական   հիմնադրամի  Արցախի  գրասենյակի    տնօրեն  Էդվին   Գրիգորյանն  ասել  է, որ  այգին  հիմնել  են   2018  թվականի  մարտին:
Նրա  խոսքով՝ Վան  համայնքում  այգի  հիմնելու  մտահղացումը  բարերարներ Վիկտոր Զարուգյանինն  է   ու  նրա   կնոջը՝  Ջուդի Սարյանինը:
«Մենք  ընտրել  ենք  հողատարածք, որտեղ  այգու  հիմնումը  ձեռնտու  կլինի:   Այգում  տնկել  ենք   արքայանարնջի,   սալորի և  նռան   ծառեր: Տարածքը  ոռոգովի  է: Մեզ  համար  աննախադեպ  է  այն  հանգամանքը, որ  շատ  կարճ  ժամանակահատվածում  ծառերը   բերք  են  տվել,   այն  էլ  մեծ  քանակությամբ:  Մենք   ավելորդ   պտուղներն  այժմ  հեռացնում  ենք, որպեսզի  հետագայում  խնդիրներ   չառաջանան   նորատունկ  ծառերի  հետ»,-ավելացրել  է  Է. Գրիգորյանը:
Բարերարներ    եղել  են   այգում,  ծանոթացել  կատարվող  աշխատանքներին  և  իրենց  գոհունակությունը  հայտնել  հիմնադրամի  աշխատակիցներին, հետևողական   աշխատանք կատարելու    համար:
«Մեր  նպատակն  է, որպեսզի   սահմանամերձ  համայնքներում    աշխուժացնենք  կյանքը, ստեղծենք  նոր  աշխատատեղեր, անմշակ  հողերը  դարձնենք   մշակովի  և  ոռոգովի:  Ես  տիկինս մեծ   ցանկություն  ունենք, որ  այս  տարածքում   կառուցենք  շենք,  և  տեղադրենք մրգերի  չորանոցներ. ստացված   արտադրանքն  այդ  կերպ  կիրացնենք: Գտնում  ենք, որ  այն    տնտեսկան  մեծ  նշանակություն  կունենա  Արցախում»,-մասնավորապես  ասել է  բարերարը:
Կինը՝  Ջուդի  Սարյանն  էլ  նշել  է, որ  իրենք  ուրախ  են Վան  համայնքի  բարգավաճման  համար:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Դուդակլյանի   խոսքով՝  այգու հարակից   հատվածում  ևս  5  հա   հողատարածք  են  վերցրել, որտեղ պիտի իրականացնեն  մի  շարք  նոր  ծառերի, բանջարաբոստանային  կուլտուրաների  փորձարկում:
«Դրանք  եթե  հարմար լինեն Քաշաթաղի  կլիմային  ու  պայմաններին, ապա մենք կբազմացնենք: Կարծում եմ՝  կստեղծվեն  նոր  աշխատատեղեր, որով  նաև  կխթանվի   գործազուրկների  հարցերի  լուծմանը»,-ասել է Ռ.  Դուդակլյանը:
Նա  ընդգծել է, որ  քանի որ Քաշաթաղի շրջանն ունի  ռազմավարական  մեծ  նշանակություն, իրենք  առանձնակի ուշադրություն  են  դարձնում  հենց   այդ   տարածքին:

In Van community of Kashatagh region it is planned to have fruit dryers
With the sponsorship of ''Tufenkian'' Charitable Foundation, in the Van community of Kashatagh region, 5 hectares of orchard has been set up.
STEPANAKERT, JUNE 21,  ARTSAKHPRESS: This year the trees will give their first fruits.
Artsakh office director of ''Tufenkian'' Charitable Foundation Edik Grigoryan told “Artsakhpress” that the orchard was set up in 2018.
According to him, the idea of setting up an orchard in Van community belongs to benefactors Victor Zarougian  and his wife  Judith  Saryan.
"We have chosen an area, where the establishment of the orchard will be beneficial. We have planted persimmon trees, plums and pomegranate trees. The area is irrigated.
The benefactors visited the orchard, got acquainted with the conducted works and expressed their satisfaction with the consistent work conducted by the Fund’s employees.
"Our goal is to make the life in border communities more interesting. We want to create new jobs, to make the lands irrigated. I have a great desire to build a building in this area and install fruit dryers. This way, we will sell the products. We find that it will be of great economic importance forArtsakh, "said the philanthropist.
His wife Judith Saryan also noted that they are happy for the prosperity of the Van community.
The executive director of the foundation Raffi Dudaklyan informed “Artsakhpress” that they are going to set up another orchard in the adjacent area. They will plant a number of new trees, cultivate  melons and gourds.
If Kashatagh climate is good we will continue our project. I think new jobs will be created, which will also promote the solution of unemployed issue, " said Dudaklyan.