Ազգային ժողովում արտախորհրդարանական ուժերի մասնակցությամբ քննարկվել է ԱՀ ընտրական օրենսգրքի նախագիծը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում հուլիսի 9-ին արտախորհրդարանական 10 ուժերի մասնակցությամբ քննարկվել է Արցախի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի նախագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, բացելով հանդիպումը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել ներկաներին հրավերն ընդունելու համար և ընդգծել երկրի համար նման կարևոր փաստաթղթի շուրջ քննարկումների կազմակերպումը՝ ժողովրդավարական ընտրությունների չափանիշներին համապատասխան օրենսգիրք ունենալու առումով: Աժ նախագահը  նաև նշել է, որ հունիսի 27-ի հերթական նիստում Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Արցախի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրքը և երկրորդ ընթերցումից առաջ նման ձևաչափով քննարկումների անցկացումը հնարավորություն կտա հավաքագրել ոչ միայն խորհրդարանական, այլև՝ արտախորհրդարանական ուժերի առաջարկները և ներկայացնել կառավարություն:
Այնուհետև Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը ներկայացրել է նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի հիմնական ուղղությունները, նորամուծությունները և փոփոխությունները, որից հետո արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչները առաջադրել են հարցեր և հանդես եկել առաջարկություններով:

В НС Арцаха с участием внепарламентских сил обсудили проект Избирательного кодекса
9 июля в Национальном собрании Республики Арцах с участием 10 внепарламентских сил был обсужден проект Избирательного кодекса Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 июля, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе НС НКР, открывая встречу, председатель НС Ашот Гулян поблагодарил присутствующих за принятие приглашения и подчеркнул важность организации обсуждений вокруг такого важного для страны документа в плане наличия кодекса, соответствующего демократическим стандартам выборов.
Председатель НС также отметил, что на очередном заседании 27 июня Национальное собрание приняло в первом чтении Избирательный кодекс Республики Арцах и до второго чтения проведение обсуждений в подобном формате даст возможность получить предложения не только парламентских, но и внепарламентских сил и представить их в правительство.
Затем министр юстиции Арарат Даниелян представил основные направления, нововведения и изменения проекта нового Избирательного кодекса, после чего представители внепарламентских сил задавали вопросы и выступили с предложениями.