ՌԴ-ի հետ երկխոսությունն անհրաժեշտ Է միջազգային հակամարտությունների կարգավորման համար. Գերմանիա
երմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը եւ նրա ռուսաստանցի աշտոնակից Սերգեյ Լավրովը «Պետերբուրգյան երկխոսություն» համաժողովի, որը տեղի կունենա հուլիսի 18 – 19-ը Բոննի մերձակայքի Պետերսբերգում, հարթակներում բանակցությունների ժամանակ կքննարկեն Ուկրաինայի, Սիրիայի խնդիրները եւ սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողության հարցերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀուլիսի 12-ին կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտնել Է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Քրիստոֆեր Բուրգերը
«Առաջիկա հինգշաբթի օրն ԱԳ նախարարության ղեկավար Մաասը քաղաքական բանակցություններ կվարի իր ռուսաստանցի պաշտոնակից Սերգեյ Լավորվի հետ «Պետերբուրգյան երկխոսության» հարթակներում: Նախարարները կմասնակցեն «Երկոսության» բացմանը»,- ասել Է նա: «Բանակցություններում, բացի այլ բաներից, խոսք կգնա Սիրիայի իրադրության, Ուկրաինայի արեւելքի եւ սպառազինությունների նկատմամբ ապագա վերահսկողության մասին»,- հավելել Է Բուրգերը:
«Այդ հանդիպումը համապատասխանում Է մեր համոզմանը, որ Ռուսաստանի հետ երկխոսությունն անհրաժեշտ Է միջազգային հակամարտությունների լուծման համար»,- ընդգծել Է ԱԳ նախարարության ներկայացուցիչը: «Պետերբուրգյան երկխոսությունը», նրա խսքով՝ «կարող Է կարեւոր ավանդ ներդնել» Գերմանիայի եւ Ռուսաստանի քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ «փոխըմբռնման ամրապանդման գործում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Германии заявили, что диалог с РФ необходим для урегулирования международных конфликтов
Глава МИД ФРГ Хайко Маас и его российский коллега Сергей Лавров во время переговоров на полях форума "Петербургский диалог", который пройдет в Петерсберге под Бонном 18-19 июля, обсудят Украину, Сирию и вопросы контроля над вооружениями.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 июля, АРЦАХПРЕСС:  Об этом сообщил в пятницу на брифинге представитель МИД ФРГ Кристофер Бургер.
"В ближайший четверг глава МИД Маас проведет политические переговоры со российским коллегой Сергеем Лавровым на полях "Петербургского диалога". Министры примут участие в открытии "Диалога", - сказал он. "На переговорах, помимо прочего, речь пойдет о ситуации в Сирии, конфликте на востоке Украины и будущем контроля над вооружениями", - добавил Бургер,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Эта встреча отвечает нашему убеждению, что диалог с Россией необходим для решения международных конфликтов", - подчеркнул представитель МИД. "Петербургский диалог", по его словам, "может внести важный вклад в укрепление взаимопонимания" между представителями гражданских обществ Германии и России.