Թուրքիայում բացել են թանգարան՝ նվիրված 2016-ի հեղաշրջման փորձի ձախողմանը
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում մասնակցել է 2016 թվականի հունիսի 15-ի լույս 16-ի գիշերը հեղաշրջման փորձի ձախողմանը նվիրված թանգարանի բացման արարողությանը, որի երեք տարին նշվել է երկուշաբթի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԹանգարանը բացվել է Ստամբուլի ասիական մասում, Բոսֆորի կամրջի մոտ, որտեղ տեղի է ունեցել քաղաքի բնակիչների եւ ապստամբների դիմակայությունը։ Ցուցանմուշների ցուցադրման մակերեսը կազմում է 500 քառակուսի մետր։ Այնտեղ ցուցադրվում են զոհված քաղաքացիների անձնական իրերը, տանկերով ճզմված մեքենաները, հեղաշրջման փորձի մասին պատմող փաստաթղթեր եւ տեսասյուժեներ։ Ցուցանմուշներից մեկը հեռախոս է, որով Էրդողանը դիմել է ազգին հեղաշրջման փորձի գիշերը։ Առանձին վահանակներ նվիրված են աշխարհի տարբեր երկրներում կատարված հեղաշրջումների պատմությանը, հայտնում է News.am-ը։
«Հեղաշրջման փորձի կանխումը դեմոկրատիայի համար մեր պայքարի բեկումնային պահերից է։ Ինչպե՞ս կարող ենք մոռանալ մեր հերոսներին, որոնք դեմ էին նրանց, որոնց ձեռքին զենք կար, տանկեր։ Այդ գիշեր 251 զոհվածից յուրաքանչյուրն իր պատմությունն ուներ։ Մեր պարտքն է պահել նրանց մասին հիշողությունը։ Այսօր մենք բացում ենք թանգարան՝ ի պատիվ հուլիսի 15-ի իրադարձությունների։ Վեպից մինչեւ ֆիլմ, քանդակից մինչեւ երաժշտություն՝ արվեստի մեր մարդիկ նույնպես կստեղծեն իրենց ստեղծագործությունները, որպեսզի պահպանեն հիշողությունն այդ օրվա մասին»,- ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով թանգարանի բացման արարողությանը։
Ապստամբների մի խումբ Թուրքիայում 2016 թվականի հուլիսի 16-ի գիշերը նախաձեռնեց հեղաշրջման փորձ։ Հիմնական բախումն Անկարայում եւ Ստամբուլում տեղի ունեցավ։ Զոհվեց ավելի քան 250 թուրք քաղաքացի, ավելի քան 2 հազար մարդ վիրավորվեց, ապստամբությունը ճնշվեց։
Թուրքիայում ապստամբությունից հետո ձերբակալվեց ավելի քան 50 հազար մարդ, ազատվեցին եւ աշխատանքից հեռացվեցին 160 հազար պետծառայողներ, այդ թվում՝ զինվորականներ։ Թուրքիայի իշխանությունները մեղադրում են իսլամ քարոզիչ Ֆեթհուլա Գյուլենի կազմակերպությանը, որն Անկարայում անվանվում է FETO (ֆեթհուլայականների ահաբեկչական կազմակերպություն), պետհեղաշրջման փորձին մասնակցության մեջ։ Գյուլենն ինքը, որը գտնվում է ԱՄՆ-ում, դատապարտել է հեղաշրջումն ու հերքել մեղադրանքները։

В Турции открыли музей, посвященный провалу попытки переворота в 2016 году
Президент Турции Тайип Эрдоган принял участие в церемонии открытия мемориального музея в Стамбуле, посвященного провалу попытки переворота в ночь с 15 на 16 июля 2016 года, трехлетие которого отметили в стране в понедельник
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС:  Музей открыт в азиатской части Стамбула у моста через Босфор, где развернулось противостояние жителей города с мятежниками. Экспозиционная площадь составляет 500 квадратных метров. Там будут экспонироваться личные вещи погибших граждан, искореженные танками машины, документы и видеосюжеты о попытке переворота. Один из экспонатов музея - телефон, с помощью которого Эрдоган обратился к нации в ночь попытки переворота. Отдельные стенды будут посвящены истории переворотов в разных странах мира и политике колониализма.
«Предотвращение попытки переворота - один из переломных моментов нашей борьбы за демократию. Как мы можем забыть наших героев, которые выступили против тех, у кого в руках было оружие, танки? У каждого из 251 погибших в ту ночь была своя история. Наш долг - сохранить память о них. Сегодня мы открываем музей в честь событий 15 июля. От романа до фильма, от скульптуры до музыки - наши люди искусства тоже будут создавать свои произведения, чтобы сохранить память о том дне», - сказал Эрдоган, выступая на церемонии открытия музея.
Группа мятежников предприняла попытку военного переворота в Турции в ночь на 16 июля 2016 года. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли более 250 турецких граждан, более 2 тысяч человек получили ранения, мятеж был подавлен.
В Турции после мятежа были арестованы более 50 тысяч человек, уволены или отстранены от работы более 160 тысяч госслужащих, в том числе военных. Власти Турции обвиняют организацию оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена, которую в Анкаре называют FETO (террористическая организация фетхуллахистов) в причастности к попытке госпереворота. Сам Гюлен, находящийся в США, осудил переворот и отверг обвинения.