Սվիտալսկին վերահաստատում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ԵՄ-ի դիրքորոշումը
Եվրամիությունը հավատացած է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: ԵՄ-ի դիրքորոշումը հակամարտության կարգավորման հարցում նույնն է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՉՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտոր Սվիտալսկին վստահեցրեց հրավիրված ասուլիսում՝ անդրադառնալով լրագրողի հարցին:
«Թույլ տվեք վերահաստատել, որ ԵՄ-ի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ մնում է նույնը: Եվ սա այն դիրքորոշումն է, որը հիմնված է մի շարք հիմնարար սկզբունքների վրա: Առաջին հերթին մենք հավատացած ենք, որ որևէ ռազմական լուծում չկա այս հակամարտությանը, այն միայն խաղաղ ճանապարհով կարող է կարգավորվել: Երկրորդը մենք մեծապես սատարում ենք Մինսկի խմբի գործողություններին»,-ասաց Սվիտալսկին ու վստահեցրեց՝  իրենց դիրքորոշման մեջ որևէ բան չի փոխվել:
Դեսպանը շեշտեց՝ որևէ պատճառ չկա՝ անհանգստանալու, թե ԵՄ-ն իր դիրքորոշումը փոխում է: Նա նկատեց, որ այդ դիրքորոշումն արտահայտվել է տարբեր ձևակերպումներով, սակայն էությունը չի փոխվել:

Свитальский вновь подтвердил позицию ЕС по урегулированию карабахского конфликта
Евросоюз уверен, что нагорно-карабахский конфликт не имеет военного решения. Позиция ЕС по урегулированию конфликта та же.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции сказал посол ЕС в Армении Петр Свитальский.
“Позвольте подтвердить, что позиция ЕС по урегулированию нагорно-карабахского конфликта остается прежней. И это та позиция, которая основана на ряде основополагающих принципов. В первую очередь, мы уверены, что никакого военного решения этому конфликту нет, он может быть урегулирован только мирным путем. Во-вторых, мы очень поддерживаем действия Минской группы”, - сказал Свитальский и заверил, что в их позиции ничего не изменилось.
Посол подчеркнул, что нет причин для беспокойства по поводу того, что ЕС меняет свою позицию. Он отметил, что эта позиция выражалась в разных формулировках, однако суть ее не изменилась.