Պորոշենկոյի եւ Տիմոշենկոյի կուսակցությունները պարտություն են կրում միամանդատ ընտրատարածքներում
Ուկրաինայի նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի «Եվրոպական համերաշխություն» եւ նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի «Բատկիվշչինա» կուսակցությունները Գերագույն ռադայի ընտրություններում ամենուրեք պարտություն են կրում միամանդատ ընտրատարածքներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես վկայում են Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից մշակված արձանագրությունների 50 տոկոսի՝ ՏԱՍՍ-ի կատրած վերլուծութայան արդյունքները, երկրի նախկին ղեկավարի քաղաքական ուժն առայժմ ստանում Է սոսկ մեկ պատգամավորական տեղ, «Բատկիվշչինան»՝ երկու:
Միամանդատ ընտրատածքներում ընտրողները քվեարկել են հիմնականում «Ժողովրդի ծառա» նախագահամետ կուսակցության թեկնածուների եւ ինքնառաջադրվածների օգտին: «Ժողովրդի ծառան» հաղթում Է (199-ից) 121 ընտրատարածքներում, ինքնառաջադրվածները՝ 48 ընտրատարածքներում:
«Ընդդիամդիր պլատֆորմ – Հանուն կյանքի» կուսակցությունը հաղթանակ Է տանում յոթ ընտրատարածքներում:
Այսպիսով, «Ժողովրդի ծառան» որը 122 տեղ Է ստացել կուսակական ցուցակներով, միամանդատների հետ մեկտեղ կարող Է 243 պատգամավորական մանդատի, այսինքն՝ միակուսակցական մեծամասնության հույս ունենալ: «Ընդդիմադիր պլատֆորմ – Հանուն կյանքի» կուսակցությունն ստանում Է 44 մանդատ, որից 37-ը՝ կուսակցության ցուցակներով: «Եվրոպական համերաշխությունը» կարող Է Ռադայում ներկայացված լինել 26 պատագամավորներով: «Բատկիվշչինան եւ «Ձայնն» ստանում են համապատասխանաբար 25 եւ 20 տեղ:

Партии Порошенко и Тимошенко терпят поражение на выборах в Раду в одномандатных округах
Партии "Европейская солидарность" экс-президента Украины Петра Порошенко и "Батькивщина" экс-премьера Юлии Тимошенко на выборах в Верховную раду повсеместно терпят поражение в одномандатных округах.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 июля, АРЦАХПРЕСС: Как свидетельствуют результаты проведенного ТАСС анализа 50% обработанных ЦИК протоколов, политическая сила бывшего лидера страны пока получает только одно депутатское место, "Батькивщина" - два.
В одномандатных округах избиратели голосовали в основном за кандидатов от пропрезидентской партии "Слуга народа" и за самовыдвиженцев. Представители "Слуги народа" побеждают в 121 округе (из 199), самовыдвиженцы - в 48 округах,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Оппозиционная платформа - За жизнь" одерживает верх в семи округах.
Таким образом, "Слуга народа", получающая по партийным спискам 122 места, вместе с одномандатниками может рассчитывать на 243 депутатских мандата, то есть на однопартийное большинство. Партия "Оппозиционная платформа - За жизнь" получает 44 мандата, из которых 37 - по спискам партии. "Европейская солидарность" может быть представлена в Раде 26 депутатами. "Батькивщина" и "Голос" получают соответственно 25 и 20 мест.