Արցախի՝ միջազգայնորեն չճանաչված լինելու պատճառը չի կարող որևէ նշանակություն ունենալ մարդու իրավունքների տեսանկյունից. Արման Թաթոյան
ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպմանը քննարկել ենք մի շարք հարցեր, որոնք կապված են Արցախի միջազգային ճանաչելիության և ժողովրդավարության զարգացման գործընթացների հետ:
Արցախի՝  միջազգայնորեն     չճանաչված  լինելու    պատճառը  չի  կարող  որևէ   նշանակություն  ունենալ  մարդու   իրավունքների   տեսանկյունից. Արման  Թաթոյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ  նախագահի  հետ  հանդիպումից  հետո    այս  մասին  «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հետ  զրույցում   ասել  է    ՀՀ մարդու  իրավունքների  պաշտպան  Արման Թաթոյանը:
Ա. Թաթոյանի  խոսքով՝   միջազգային  ասպարեզում  աշխատելու  համար  կարևոր  է  տվյալ տարածքի   քաղաքական   կարգավիճակը:
«Արցախի՝  միջազգայնորեն     չճանաչված  լինելու    պատճառը  չի  կարող  որևէ   նշանակություն  ունենալ  մարդու   իրավունքների   տեսանկյունից, որովհետև   մենք  պետք  է  նկատի  ունենանք, որ   մարդու  իրավունքներն  էլ    համընդհանուր   կարգեր  են: Երկրի     չճանաչվածությունը  երբեք   չպետք  է պատճառ  հանդիսանա երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն  ունեցող    անձանց   իրավունքների  ոչ    պատշաճ   պաշտպանվածության   խնդիրներին:  Արցախի   բնակիչն  ինքն  օբյեկտիվորեն  չունի    այն  միջազգային  կառույցների  աջակցությունը, որոնք  ունեն    ճանաչված  պետությունները:   Մենք  պետք  է  մշտապես  խրախուսենք  միջազգային  փորձագետների   այցերն  Արցախ:   Այս   սկզբունքներով  ես  նաև  աշխատում   եմ   միջազգային  ասպարեզում:  Արցախը   վավերացրել  և   միակողմանիորեն  միացել  է  մարդու  իրավունքների միջազգային  մի  շարք  պայմանագրերի»,-մասնավորապես  ասել  է   Ա. Թաթոյանը՝  նշելով, որ    ՀՀ  և  ԱՀ  մարդու իրավունքների պաշտպանների    համագործակցությունն  ինքը   համարում   է   արդյունավետ:
Ըստ  մեր  զրուցակցի՝ մարդու    իրավունքների    պաշտպանության   գործում   կարևոր  է     նաև   Սփյուռքի  դերն  ու  աջակցությունը:
«Կարծում  եմ՝  Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք  եռամիասնության    համատեղ  աշխատանքի  արդյունքում  է  հնարավոր   լուրջ   արդյունքների  հասնել»,-ավելացրել  է   Ա. Թաթոյանը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -55-:

Непризнание Арцаха на международном уровне не может иметь никакого значения с точки зрения прав человека. Арман Татоян
Во время встречи с Президентом Республики Арцах Бако Саакяном мы обсудили ряд вопросов, касающихся процессов международного признания Арцаха и развития демократии.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 июля, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сказал омбудсмен Армении Арман Татоян после встречи с президентом Республики Арцах.
По словам А. Татояна, для работы на международной арене важен политический статус территории.
«Непризнание Арцаха на международном уровне не может иметь никакого значения с точки зрения прав человека, потому что мы должны помнить, что права человека являются универсальными правами. Непризнание страны никогда не должно быть причиной ненадлежащей защиты прав детей, женщин и инвалидов. Житель Арцаха объективно не имеет той поддержки со стороны международных структур, которую имеют признанные государства. Мы должны постоянно поощрять визиты международных экспертов в Арцах. Я также работаю на международной арене с этими принципами. Арцах ратифицировал и в одностороннем порядке присоединился к ряду международных договоров по правам человека», - сказал А. Татоян, отметив, что считает сотрудничество правозащитников Республики Армения и Республики Арцах эффективным.
По словам нашего собеседника, роль и поддержка диаспоры также важны в защите прав человека.
«Думаю, что в результате совместной работы триединства Армения-Арцах-Диаспора можно добиться серьезных результатов», - добавил А. Татоян.
Уважаемый читатель, вы можете оценить качество статьи от 1 до 5 баллов, отправив СМС на короткий номер 10-55 с указанием соответствующего кода -55-.