Ստոլտենբերգը նշել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր սպառնալիքները
Գերտերությունների մրցակցությունը, ահաբեկչությունը եւ կիբեռհանցավորությունը գլխավոր մարտահրավերներն են, որոնք ներկայումս ծառացած են ՆԱՏՕ-ի երկրների եւ նրանց դաշնակիցների առջեւ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսպիսի կարծիք է հայտնել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Նոր Զելանդիա այցի շրջանակում իր ելույթում: Գլխավոր քարտուղարի ելույթը հրապարակել է ՆԱՏՕ-ի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է News.am-ը:
Ստոլտենբերգը որպես առաջնահերթ սպառնալիք նշել է խոշոր տերությունների մրցակցության ուժգնացումը, ինչպիսին են Ռուսաստանը եւ Չինաստանը: Նա նշել է, որ Ռուսաստանի ռազմական հզորությունների մեծացումը «սպառնալիքի տակ է դնում կանոններով հաստատված կարգը» եւ գլոբալ գերակայության համար պայքարի ակտիվացման ցուցիչ է: Որպես Ռուսաստանի իբր «ագրեսիվ» գործողությունների օրինակ գլխավոր քարտուղարը նշել է 2014 թվականին Ռուսաստանի հետ Ղրիմի վերամիավորումը, օգոստոսի 2-ին Ռուսաստանի դուրս գալը Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների պայմանագրից, ինչպես նաեւ այլ երկրների «ժողովրդավարական գործընթացներին» ենթադրյալ միջամտությունը:
Ստոլտենբերգի տեսանկյամբ՝ երկրորդ գլոբալ մարտահրավերը ահաբեկչությունն է: Գլխավոր քարտուղարը հիշեցրել է մարտի 15-ին նորզելանդական Քրայսթչերչ քաղաքի 2 մզկիթի վրա հարձակման մասին, որոնց հետեւանքով զոհվել էր 51 մարդ, եւս 50-ը՝ վիրավորվել, ինչպես նաեւ Օսլոյի եւ Ուայթ կղզու ճամբարում ահաբեկչությունների մասին, որոնք տեղի էին ունեցել 2011 թվականին, երբ ինքը Նորվեգիայի վարչապետի պաշտոնն էր զբաղեցնում: «Մենք պետք է դատապարտենք ահաբեկչությունն ու ծայրահեղականությունը՝ անկախ դրանց ձեւից ու բնույթից»,- հայտարարել է նա:
Ստոլտենբերգը եւս մեկ սպառնալիք է համարում կիբեռտեխնոլոգիաների եւ դրանց հետ կապված հանցավորության զարգացումը: «Մենք սկսել ենք հասկանալ, որ կիբեռհարձակումները նույնքան վտանգավոր են, որքան սովորական հարձակումները»,- նշել է նա եւ հավելել, որ ՆԱՏՕ-ն ակտիվորեն աշխատում է ցանցային տարածքում իր ինստիտուտների պաշտպանության ուղղությամբ:
Վերջում Ստոլտենբերգը ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին կոչ է արել համագործակցությունն ամրապնդել այն նպատակով, որպեսզի հաղթահարեն «անորոշությունն ու անկանխատեսելիությունը, որոնց բախվում են արդի միջազգային իրադրության պայմաններում»:

Rivalry of superpowers, terrorism, and cybercrime are the main challenges currently facing NATO countries and their allies, said NATO Secretary General Jens Stoltenberg during his speech in New Zealand, news.am reports.
Stoltenberg names main challenges that NATO member states face
STEPANAKERT, AUGUST 6,  ARTSAKHPRESSStoltenberg noted increased competition among major powers such as Russia and China. He said that the buildup of military capabilities in Russia jeopardizes the established rules and is an indicator of the intensification of the struggle for global superiority. As an example of the allegedly aggressive Russian actions, the Secretary General cited the reunification of Crimea with Russia in 2014, the Russian withdrawal from the INF Treaty on August 2, as well as the alleged interference in the democratic processes of other states.
According to him, the second global challenge is terrorism. The Secretary General recalled the attack on two mosques in the New Zealand city of Christchurch on March 15, which killed 51 people, another 50 were injured, as well as the terrorist attacks in Oslo and in the camp on the Isle of Wight in 2011.
Another threat is the development of cyber technology and related crime, he added.
Cyber attacks are as dangerous as conventional attacks, he said adding that NATO is actively working to protect its institutions in the network space.
Stoltenberg urged NATO allies to strengthen cooperation in order to cope with the uncertainty and unpredictability that we are facing in the current international situation.