Գերմանիայի ԱԳ նախարարն արդեն չորրորդ անգամ ուշացել է կարևոր հանդիպումից՝ կառավարական ինքնաթիռների անսարքության պատճառով
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը երկուշաբթի՝ օգոստոսի 12-ին, չի կարողացել ժամանակին մեկնել Նյու Յորք՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին՝ կառավարական ինքնաթիռի անսարքության պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում է Tert.am-ը, «A321 ինքնաթիռը Բեռլինում փոխարինվել է մեկ այլ ինքնաթիռով՝ օդափոխության փականի անսարքության պատճառով»,-Twitter-ում հայտնել են գերմանական ռազմաօդային ուժերը:
Հաղորդվում է, որ այդ պատճառով ԱԳ նախարարի ինքնաթիռը նախատեսված ժամից կես ժամ ուշ է թռիչքն իրականացրել:
Ավելի ուշ վերալիցքավորման նպատակով նրա ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Իսլանդիայի Կեֆլավիկ օդանավակայանում, որտեղ խնդիրներ են առաջացել ինքնաթիռի ամբողջական լիցքավորման հետ կապված, ուստի Մաասն ու նրա պատվիրակությունը ստիպված է եղել իջնել ինքնաթիռից և սպասել տերմինալում:
Հիշեցնենք, որ մայիսին Մաասը չէր կարողացել ժամանակին մեկնել Բուլղարիա՝ ինքնաթիռի օժանդակ տուրբինի անսարքության պատճառով։ Իսկ ապրիլի 1-ին Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ուշացել էր ՄԱԿ-ում կայացած հանդիպումից՝ կրկին ինքնաթիռի անսարքության պատճառով։ A340 օդանավի վայրէջքի ժամանակ պայթել էր շասսիի անիվներից մեկը:
Փետրվարին Մաասը կառավարական ինքնաթիռի տեխնիկական անսարքության պատճառով չէր կարողացել թռչել Մալիի մայրաքաղաք Բամակոյից: Այդ ժամանակ աֆրիկյան երկրից գերմանական պատվիրակությանը տեղափոխել էր մեկ այլ կառավարական ինքնաթիռ:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -45-:

Самолет главы МИД Германии сломался в четвертый раз
Глава МИД Германии Хайко Маас в понедельник, 12 августа, не смог вовремя вылететь на заседание Совбеза ООН в Нью-Йорк из-за неисправности правительственного самолета, сообщает DW.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 августа, АРЦАХПРЕСС: "Борт A321 был заменен в Берлине на другой самолет из-за дефекта вентиляционного клапана, расположенного на крыле", - сообщили немецкие ВВС в Twitter, передает korrespondent.net
Маас в результате вылетел на полчаса позже запланированного.
Позже его самолет сел на дозаправку в аэропорту Кефлавик в Исландии, там возникли сложности с полной заправкой самолета, так что Маасу и всей делегации пришлось покинуть самолет и подождать продолжения полета в терминале.
Напомним, в мае Маас не смог вовремя вылететь в Болгарию из-за поломок вспомогательной турбины самолета. А 1 апреля глава МИД Германии Хайко Маас опоздал на встречу в ООН из-за поломки самолета. Во время посадки у воздушного судна А340 Конрад Аденауэр производства европейского концерна Airbus лопнуло одно из колес шасси.
В феврале, Маас из-за технической неисправности правительственного самолета не смог вылететь из столицы Мали Бамако. Тогда забирать немецкую делегацию из африканской страны пришлось другим правительственным самолетом А340 Теодор Гойс.
А в январе из-за проблемы с самолетом отложили вылет немецкого президента Франка-Вальтера Штайнмайера из Эфиопии.
В ноябре прошлого года поломка Конрада Аденауэра стала причиной того, что канцлер Германии Ангела Меркель была вынуждена прервать полет в Аргентину на саммит Большой двадцатки.
Всего с конца 2018 уже около десяти официальных поездок членов правительства Германии были прерваны из-за технических проблем их самолетов.