Microsoft-ը խոստովանել է, որ օգտատերերի ձայնային հաղորդագրությունները գաղտնալսել է
Microsoft ընկերությունը խոստովանել է, որ Cortana օգնականի եւ Skype Translator հավելվածի միջոցով օգտատերերի ձայնային հաղորդագրությունները գաղտնալսել է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայտարարությունը կատարվել է այն բանից հետո, երբ Motherboard պորտալը հայտնաբերել է կորպորացիայի կողմից կապալառուների վարձելու փաստը՝ Skype-ի զանգերը գաղտնալսելու համար, հայտնում է «Կոմերսանտը», հայտնում է News.a-ը:
Motherboard-ի կողմից երկու ծառայությունների ձայնային հաղորդագրությունները, այդ թվում՝ Microsoft-ի աշխատակիցների անձնական հաղորդագրությունները լսող կապալառուներին գտնելուց հետո, ընկերությունը թարմացրել է գաղտնիության իր քաղաքականության դրույթները: Ըստ նոր դրույթների՝ Microsoft-ի աշխատակիցները կամ կապալառուները կարող են լսել Cortana-ի եւ Skype Translator-ի կատարած ձայնագրությունները:
«Հիմնվելով տրվող բազմաթիվ հարցերի վրա՝ մենք եկանք այն եզրակացության, որ ավելի լավ կլիներ նշել այն փաստը, որ աշխատակիցները երբեմն նայում են ստացվող կոնտենտը»,- պարբերականի հետ զրույցում գաղտնիության քաղաքականության մեջ դրույթների փոփոխությունը մեկնաբանել է Microsoft-ի մամուլի քարտուղարը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Facebook-ը նույնպես կապալառուների է վարձել օգտատերերի ձայնային հաղորդագրությունները վերծանելու համար: Ընկերությունից պարզաբանել էին, որ վարձու աշխատողները ստուգել են ձայնային հաղորդագրությունների վերծանման ստույգ լինելը, որը կատարել է արհեստական ինտելեկտը: Ընդ որում՝ օգտատերերին չեն իրազեկել այն մասին, որ նրանց հաղորդագրությունները տեսնում են այլ մարդիկ, քանի որ, ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով, օգտատերերը դրան համաձայնվել են՝ Messenger հավելվածում հատուկ կարգավորում ընտրելով:

Microsoft призналась в прослушке аудиосообщений пользователей
Компания Microsoft призналась в прослушке аудиосообщений пользователей голосового помощника Cortana и приложения Skype Translator.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 августа, АРЦАХПРЕСС: Заявление было сделано после того, как Портал Motherboard обнаружил факт найма корпорацией подрядчиков для прослушки звонков по Skype, пишет «КоммерсантЪ».
После того как Motherboard нашел подрядчиков, слушавших аудиосообщения обоих сервисов, в том числе личные сообщения сотрудников Microsoft, компания обновила положения своей политики конфиденциальности. Согласно новым положениям, сотрудники или подрядчики Microsoft могут прослушивать записи, сделанные Cortana и Skype Translator.
«Основываясь на многочисленных задаваемых вопросах, мы пришли к выводу, что было бы лучше обозначить тот факт, что сотрудники иногда просматривают поступающий контент»,— прокомментировал изданию изменение положений в политике конфиденциальности пресс-секретарь Microsoft.
Ранее стало известно, что Facebook также нанимала подрядчиков для расшифровывания голосовых сообщений пользователей. В компании объяснили, что наемные работники проверяли правильность расшифровки голосовых сообщений, которые сделал искусственный интеллект компании. При этом пользователей не уведомляли о том, что их сообщения просматриваются другими людьми, так как, по словам представителей компании, пользователи соглашались на это, выбирая специальную опцию в приложении Messenger.