Հոնկոնգի ցուցարարները հորդորում են բանկոմատներից հանել փողերը. South China Morning Post
Հոնկոնգում հակակառավարական ցուցարարներն անցել են նոր մարտավարության. նրանք սոցիալական ցանցերի եւ մեսենջերների միջոցով սկսել են կոչ անել ամբողջ քաղաքում բանկոմատներից զանգվածաբար հանել կանխիկ փողերը, ինչպես նաեւ սկսել տեղական արժույթը փոխարինել ԱՄՆ-ի դոլարով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դրանով իսկ նրանք փորձում են վնաս հասցնել մեգապոլիսի ֆինանսական համակարգին եւ հասնել հոնկոնգյան դոլարի փոխարժեքի թուլացմանը: Այդ մասին օգոստոսի 16-ին հայտնել Է South China Morning Post թերթը:
Առաջատար բանկերը, այդ թվում՝ HSBC-ն, հայտարարել են, որ թղթադրամի բավարար պաշար ունեն եւ հետեւելու են իրադարձությունների զարգացմանը: «Մենք հսկողության տակ կպահենք իրադրությունը եւ կշարունակենք դա անել օրվա ընթացքում»,-հայտարարել Է Citybank-ի ներկայացուցիչը: «Մենք լսել ենք այդ լուրերը: Այսօր մեզ համար օրը սովորական Է, մեր բոլոր բանկոմատները գործել են բնականոն ռեժիմով: Մենք հավաստիացնում ենք, որ մեր բոլոր մասնաճյուղերը բավական քանակությամբ կանխիկ գումար ունեն հաճախորդների կարիքների համար: Բոլոր բանկոմատները նաեւ ունեն թղթադրամի բավականաչափ պաշար»,-նշել Է OCBC Wing Hang Bank-ի ներկայացուցիչը: Այնուամենայնիվ, սկսել են հաղորդագրություններ հայտնվել առանձին բանկոմատներում եւ բանկերի մասնաճյուղերում ամերիկյան դոլարի անբավարարության մասին: HSBC բանկի հաճախորդներից մեկն օգոստոսի 15-ին կանխիկ 100 հազար ֆունտ ստեռլինգ (121 հազար դոլար՝ ներկա փոխարժեքով) Էր հանել՝ զգուշանալով ներկայիս ճգնաժամի պատճառով հոնկոնգյան դոլարի թուլացումից: Տեղի բանկոմատների մեծամասնությունը մեկ հաշվետիրոջ համար 20-40 հազար հոնկոնգյան դոլարի (2,55 հազարից մինչեւ 5,1 հազար դոլար) սահմաններում փող հանելու օրական լիմիտ ունի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: демонстранты в Гонконге стали призывать к массовому снятию денег в банкоматах
Антиправительственные демонстранты в Гонконге перешли к новой тактике: они стали призывать через социальные сети и мессенджеры к массовому снятию наличных денег в банкоматах по всему городу, а также начать конвертировать местную валюту в доллары США.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС:  Тем самым они задумали попытаться нанести ущерб финансовой системе мегаполиса и добиться ослабления курса гонконгского доллара, сообщает в пятницу газета South China Morning Post.
Ведущие банки, такие как HSBC, заявили, что обладают достаточными запасами банкнот и будут следить за развитием событий. "Мы внимательно мониторим ситуацию и продолжим это делать в течение дня", - заявила представитель Citybank,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Мы слышали эти слухи. Сегодня для нас выдался обычный день, все наши банкоматы функционировали в нормальном режиме. Мы удостоверимся, что все наши отделения располагают достаточным количеством наличности для нужд клиентов. Все банкоматы также имеют хорошие запасы купюр", - отметила представитель OCBC Wing Hang Bank.
Между тем стали появляться сообщения о нехватке в некоторых банкоматах и в отделениях банков американских долларов. Один из клиентов банка HSBC в четверг снял 100 тыс. фунтов стерлингов ($121 тыс. по текущему курсу) наличными, опасаясь ослабления курса гонконгского доллара из-за нынешнего кризиса. Большинство местных банкоматов имеют суточные лимиты снятия в пределах 20-40 тыс. гонконгских долларов ($2,55 тыс.-5,1 тыс.) на одного владельца счета.