Իրանի հոգևոր առաջնորդը հավանություն է տվել ավելի քան 1000 կալանավորների համաներմանը
Իրանի ղեկավար և հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին հավանություն է տվել իրանական բանտերում պատիժ կրող 1070 կալանավորների համաներմանը և պատժաժամկետների նվազեցմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Զանգվածային համաներումը կապված է Իդե Կուրբան և Գադիրե Խոմ կրոնական տոների հետ, որոնք այս տարի նշվում են օգոստոսի 12-ին և 20-ին: Ներումը ներկայացվել է երկրի Գերագույն դատարանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի խնդրանքով, փոխանցում է tert.am-ը:
Իրանի սահմանադրության համաձայն՝ հոգևոր առաջնորդն իրավունք ունի ներում շնորհել կամ նվազեցնել դատապարտյալների բանտարկության ժամկետները Գերագույն դատարանի նախագահի երաշխավորությամբ:

Духовный лидер Ирана одобрил амнистию для более чем 1 тыс. заключенных
Руководитель и духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи одобрил амнистию и снижение сроков для 1070 заключенных, отбывающих наказание в иранских тюрьмах.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 августа, АРЦАХПРЕСС:  Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщила телерадиовещательная корпорация IRIB.
Масштабная амнистия приурочена к религиозным праздникам Иде Курбан (Курбан-байрам) и Гадире Хом, которые в Иране в этом году приходятся на 12 и 20 августа соответственно. Помилование было представлено по просьбе председателя верховного суда страны Эбрахима Раиси.
В соответствии с конституцией Ирана, духовный лидер имеет право помиловать или сокращать сроки заключения для осужденных по рекомендации председателя верховного суда.