Ռոթշիլդները ձեռք են բերել Քիշնեւի օդանավակայանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Այսօր այցով Քիշնեւի միջազգային օդանավակայան է ժամանել Avia Invest ընկերության նոր տեր եւ Քիշնեւի միջազգային օդանավակայանի կոնցեսիոներ Նաթանիել Ֆիլիպ Վիկտոր Ջեյմս Ռոթշիլդը»,- news.am-ի փոխանցմամբ՝ նշված է օդանավակայանի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Օդանավակայանի կոնցեսիոն կառավարումը ստացած Avia Invest ընկերության մամուլի ծառայությունն իր հերթին հայտնել է, որ բաժնետոմսերի 95 տոկսը օգոստոսի 19-ին գնել է անշարժ գույքի ոլորտում ներդրումային ընկերություն NR Investments Ltd-ն, որի գլխամասային գրասենյակը տեղակայված է Հերնսիում (Նորմանդական կղզիներ): Հրապարակման մեջ նշված է, որ գնորդը աշխատանքային մեծ փորձ ունի Կենտրոնական Եվրոպայում անշարժ գույքի եւ ենթակառուցվածքների մեջ ներդրումների ոլորտում:
Անցյալ շաբաթ Մոլդովայի խոհրդարանի պատգամավորները դիմել էին դատախազություն՝ խնդրելով քրեական գործ հարուցել Avia Invest ընկերությանը Քիշնեւի օդանավակայանը կոնցեսիոն կառավարման հանձնելիս հայտնաբերված խախտումների փաստով: Այս մասին հայտնել էր պատգամավոր Իգոր Մունտյանուն, որը ղեկավարում է 2013-2019 թվականներին սեփականաշնորհման գործընթացի ստուգման համար ստեղծված խորհրդարանական հանձնաժողովը:
Ավելի վաղ մայրաքաղաքի օդանավակայանը պետությանը վերադարձնելու օգտին էին արտահայտվել երկրի նախագահ Իգոր Դոդոնը եւ վարչապետ Մայա Սանդուն: Մոլդովայում միակ միջազգային օդանավակայանը 2013 թվականին 49 տարի ժամկետով կոնցեսիոն կառավարման էր հանձնվել, վարձակալողը պարտավորվել էր համալիրի զարգացման մեջ ներդնել շուրջ 245 մլն եվրո, օդանավակայանի տարանցիկ ուղեւորահոսքի ծավալը տարեկան մեծացնել 1,5 մլն մարդով, ինչպես նաեւ պետությանը ռոյալթի վճարել եկամուտների 1 տոկոսի չափով:
Սակայն այդ ժամանակից ի վեր Avia Invest-ի սեփականատերերնն արդեն մի քանի անգամ փոխվել են: Սկզբում դրա հիմնադիրներն էին ռուսական ընկերությունները՝ «Կոլոմենյան գործարանը» (մտնում է «Տրանսմաշհոլդինգի» մեջ) եւ «Խաբարովսկի օդանավակայանը»: Նրանց բաժնեմասը հավասար էր՝ յուրաքանչյուրին 50 տոկոս:
Այնուհետեւ դրա մաժորիտար բաժնետերն է դարձել ռուսական «Կոմակսավիա» սահմանափակ պատասխանատվության ընկերությունը, որը գրանցվել է 2014 թվականի հունվարի 25-ին: Այս ընկերությունը ստացել է բաժնետոմսերի 95 տոկոսը: Սկզբում դրա բաժնետերերն էին «Խաբարովսկի օդանավակայան» ԲԲԸ-ն եւ «ՈՒԿ Կոմակս» ՍՊԸ-ն: Սակայն նույն տարվա սեպտեմբերին «Կոմակսավիա» ՍՊԸ-ի 100-տոկոսանոց բաժնետերն է դարձել բրիտանական TB Team Management LLP-ն, հիմնադրված Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներից Dylox United LTD-ի եւ Արուբայից Valtara A. V. V.-ի կողմից: Valtara A. V. V.-ի հիմնադիրների թվում էին այլ օֆշորներ եւ արտասահմանցիներ, որոնք շահեր էին ներկայացնում լիազորագրերի հիման վրա:

Ротшильды приобрели Кишиневский аэропорт
На прошлой неделе депутаты парламента Молдавии обратились в прокуратуру с просьбой возбудить уголовное дело по поводу выявленных нарушений при сдаче в концессию Кишиневского аэропорта компании Avia Invest.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС:  Кишиневский международный аэропорт приобрела компания Натаниэля Ротшильда, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу аэропорта.
«Сегодня в Международный аэропорт Кишинева с визитом прилетел новый владелец компании Avia Invest и концессионер Международного аэропорта Кишинева Натаниэль Филип Виктор Джеймс Ротшильд», - говорится в сообщении на сайте аэропорта.
Со своей стороны, пресс-служба взявшей аэропорт в концессию компании Avia Invest сообщила, что 95% ее акций купила 19 августа инвестиционная компания в сфере недвижимости NR Investments Ltd с главным офисом в Гернси (Нормандские острова). В публикации отмечено, что покупатель имеет большой опыт работы в сфере инвестиций в недвижимость и инфраструктуру в Центральной Европе.
На прошлой неделе депутаты парламента Молдавии обратились в прокуратуру с просьбой возбудить уголовное дело по поводу выявленных нарушений при сдаче в концессию Кишиневского аэропорта компании Avia Invest. Об этом сообщил депутат Игорь Мунтяну, который возглавляет парламентскую комиссию, созданную для проверки процесса приватизации в 2013-2019 годах.
Ранее за возврат столичного аэропорта государству высказались президент страны Игорь Додон и премьер-министр Майя Санду. Единственную в Молдавии международную воздушную гавань в 2013 году передали в концессию сроком на 49 лет, арендатор обязался инвестировать в развитие комплекса порядка €245 млн, увеличить объем транзитного пассажиропотока аэропорта на 1,5 млн человек в год, а также выплачивать роялти государству в размере 1% от доходов.
Однако с тех пор в Avia Invest уже несколько раз менялись собственники. Его учредителями поначалу были российские компании – «Коломенский завод» (входит в «Трансмашхолдинг») и «Хабаровский аэропорт». Доли между ними были распределены поровну по 50% на каждого.
Затем ее мажоритарным акционером стало российское ООО «Комаксавиа», зарегистрированное 25 января 2014 года. Эта компания получила 95% акций. Ее акционерами поначалу были ОАО «Хабаровский аэропорт» и ООО «УК Комакс». Однако в сентябре того же года 100-процентным акционером ООО «Комаксавиа» стала британская TB Team Management LLP, учрежденная Dylox United LTD с Британских Виргинских островов и Valtara A. V. V. с Арубы. Среди учредителей Valtara A. V. V. значатся другие офшоры и иностранцы, представляющие интересы на основе доверенностей.