Թուրքիայում քաղաքապետերի փոխարինումը հարցականի տակ է դնում մարտի 31-ի ընտրությունների ժողովրդավարական արդյունքները. ԵՄ
Թուրքիայի հարավ-արեւելքում 3 քաղաքների քաղաքապետերի փոխարինումը լուրջ մտահոգություն է հարուցում, քանի որ հարցականի տակ է դնում ընտրությունների ժողովրդավարական արդյունքների նկատմամբ հարգանքը, երկիրը պետք է դադարեցնի միջոցառումները, որոնք խոչընդոտում են տեղական ժողովրդավարության գործառնությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ծառայության հայտարարությունը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ՆԳՆ-ն հայտնել էր երկրի հարավ-արեւելքում Վանի, Դիարբեքիրի եւ Մարդինի քաղաքապետերին պաշտոններից հեռացնելու մասին՝ նրանց մեղադրելով Քուրդիստանի Աշխատավորական կուսակցության հետ կապերի մեջ: Հաղորդագության մեջ նշված էր, որ ՔԱԿ կառույցները մի քանի քաղաքապետերի օգտագործել են իրենց նպատակների համար, որոնք այդ կազմակերպությանը ցուցաբերել են ֆինանսական, տրանսպորտային եւ վարչական աջակցություն: Անցկացված քննության արդյունքում քաղաքապետեր Ադնան Սելչուկ Մըզրաքլըն, Ահմեթ Թյուրքը եւ Բեդիա Օզգյոքչե Էրթանը հեռացվել էին:
Հաղորդվել է այս քաղաքների քաղաքապետերի պաշտոնակատարների նշանակման, քաղաքապետարաններում խուզարկությունների, ինչպես նաեւ թուրքական 29 նահանգներում ՔԱԿ-ի հետ կապերի մեղադրանքով 418 մարդու ձերբակալության մասին:
Երեք քաղաքապետերի փոխարինումը «լուրջ մտահոգություն է հարուցում, քանի որ հարցականի տակ է դնում մարտի 31-ի ընտրությունների ժողովրդավարական արդյունքները», նշված է հայտարարության մեջ, որտեղ նաեւ նշվում է, որ տեղական քաղաքական գործիչների հեռացումներն ու ձերբակալությունները եւ վստահելի անձանց նշանակումները ընտրողներին զրկում են տեղական մակարդակով քաղաքական ներկայացվածությունից եւ լրջորեն սպառնում են վնաս հասցնել տեղական ժողովրդավարությանը:
«Թուրքիան պետք է չեղարկի այն միջոցառումները, որոնք խոչընդոտում են տեղական ժողովրդավարության գործառնությանը»,- հայտարարում է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության ծառայությունը:

ЕС: Замена мэров в Турции ставит под вопрос демократические итоги выборов 31 марта
Сообщалось о назначении исполняющих обязанности мэров этих городов, обысках в мэриях, а также о задержании 418 человек в 29 турецких провинциях по обвинению в связях с РПК.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС:  Замена мэров трёх городов на юго-востоке Турции вызывает серьёзную обеспокоенность, так как ставит под вопрос уважение демократических результатов выборов, стране надлежит снять меры, препятствующие функционированию местной демократии, сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление внешнеполитической службы Евросоюза (ЕВС).
Ранее МВД Турции сообщило об отстранении от должностей мэров городов Ван, Диарбекир и Мардин на юго-востоке страны, обвинив их в связях с Рабочей партии Курдистана (РПК). Как говорилось в сообщении, структуры РПК использовали для своих целей некоторых мэров, оказывающих этой организации финансовую, транспортную и административную поддержку. По результатам проведенного расследования мэры Аднан Сельчук Мызраклы, Ахмет Тюрк и Бедиа Озгёкче Эртан были отстранены.
Замена трех мэров «вызывает серьезную обеспокоенность, поскольку ставит под вопрос демократические итоги выборов 31 марта», говорится в заявлении, где также отмечается, что увольнения и задержания местных политиков и назначение доверенных лиц лишают избирателей политического представительства на местном уровне и серьезно рискуют нанести ущерб местной демократии.