«Իսլամական պետությունն» ուժեր Է կուտակում Իրաքում եւ Սիրիայում. The New York Times
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունը վերականգնում Է իր ֆինանսավորման աղբյուրները եւ ավելացնում ուժերը Իրաքում եւ Սիրիայում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին օգոստոսի 19-ին հայտնել Է The New York Times թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի եւ Իրաքի զինվորական ու հետախուզական աղբյուրներ:
Հրատարակության տվյալներով՝ ԻՊ-ն իբր նորակոչիկների հավաքագրում եւ ուսուցում Է անցկացնում այն փախստականների թվից, որոնք գտնվում են վրանային ճամբարներում: The New York Times-ի աղբյուրները տեղեկացնում են, որ ԻՊ-ի շարքերում մոբիլիզացված են մոտավորապես 18 հազար զինյալներ, որոնք իրականացնում են սնայպերական գրոհներ, մարդկանց առեւանգում, սպանում են անվտանգության ուժերի աշխատակիցներին եւ հասարակական գործիչներին: Թերթի աղբյուրների գնահատումների համաձայն, ԻՊ-ի ղեկավարությունը կարող Է տնօրինել մոտավորապես 400 մլն դոլարի չափով պահուստային միջոցներ, որոնց գտնվելու ստույգ վայրը հայտնի չԷ:
Նաեւ ենթադրվում Է, որ այս ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխները կարող են շահույթ ստանալ ձկնորսության մեջ, ավտոմոբիլային բիզնեսում արված ներդրումներից, ինչպես նաեւ թմրանյութերի մաքսանենգությունից: Դրա հետ մեկտեղ թերթը թերահավատորեն Է վերաբերվում այն հեռանկարին, թե ԻՊ-ն կարող Է նախկին զորությանը հասնել, երբ, ըստ փորձագետների գնահատումների, խմբավորման հսկողության տակ Էր գտնվում մոտավորապես 12 մլն մարդ: Օգոստոսի սկզբին այն մասին, որ ԻՊ-ն ամրապնդում Է իր դիրքերն Իրաքում եւ վերածնման գործընթացում Է գտնվում Սիրիայում, զեկույցում հայտարարել Էր ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության գլխավոր տեսուչը:

NYT: "Исламское государство" наращивает силы в Ираке и Сирии
Террористическая группировка "Исламское государство" восстанавливает свои источники финансирования и наращивает силы в Ираке и Сирии.
NYT:
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник газета The New York Times со ссылкой на военные и разведывательные источники в США и Ираке.
По данным издания, ИГ якобы проводит набор и подготовку новобранцев из числа беженцев, находящихся в палаточных лагерях. Источники The New York Times информируют, что в ряды ИГ мобилизовано порядка 18 тыс. боевиков, которые осуществляют снайперские атаки, похищения людей, убивают сотрудников сил безопасности и общественных деятелей.
По оценке источников газеты, руководство ИГ может располагать резервными средствами в размере порядка $400 млн, точное нахождение которых не известно. Также предполагается, что главари этой террористической группировки могут получать прибыль от вложений в рыбный промысел, автомобильный бизнес, а также от контрабанды наркотиков. Газета при этом скептически относится к перспективе того, что ИГ может набрать прежнюю силу, когда под контролем группировки находились, по оценкам экспертов, порядка 12 млн человек.
В начале августа о том, что ИГ укрепляет свои позиции в Ираке и находится в процессе возрождения в Сирии, заявил в докладе генеральный инспектор Министерства обороны США.