Միգրանտների փոխադրող Open Arms նավին թույլատրել են տարհանել ինը մարդու
Իսպանիայի Proactiva ոչ կառավարական կազմակերպությունը (ՈԿԿ) Twitter-ում հայտնել Է Open Arms նավից ինը մարդու տարհանելու թույլտվություն ստանալու մասին, որը կանգնած Է իտալական Լամպեդուզա կղզուց ոչ հեռու:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իրադրությունը նավի վրա բարդանում Է րոպե առ րոպե: Թույլատրել են տարհանել ութ մարդու, որոնք շտապ օգնության կարիք ունեն, եւ մեկ ուղեկցողի»,-ասված Է կազմակերպության Twitter-ում հրապարակված հաղորդագրության մեջ: Դրա հետ մեկտեղ չի ճշտվում, թե ուր են ուղարկելու տարհանված միգրանտներին:
Open Arms նավը կանգնած Է իտալական Լամպեդուզա կղզուց մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա, բայց Իտալիայի իշխանությունները նավին չեն թույլատրում մտնել նավահանգիստ: Իսպանիայի իշխանություններն ակտիվիստների՝ Անդալուզիայի Ալխեսիրաս նավահանգիստ մեկնելուց հրաժարվելուց հետո առաջարկել են միգրանտներին ընդունել Բալեարյան կղզիներում՝ կա՛մ Պալմա դե Մալիորկայում, կա՛մ Մաոնում: ՈԿԿ-ն դեռեւս չի համաձայնում նավն ուղարկել իսպանական նավահանգիստներ՝ պատճառ բերելով «անտանելի իրադրությունը», որն ստեղծվել Է նավի վրա:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ մի քանի միգրանտներ, իմանալով իսպանական իշխանությունների առաջարկության մասին, նետվել են ջուրը՝ լողալով մինչեւ իտալական ափ հասնելու համար: Շուրջ հարյուր միգրանտներ արդեն 19 օր Է՝ գտնվում են Open Arms փրկարարական նավի վրա: Ավելի վաղ միգրանտների տեղաբաշխմանը մասնակցելու պատրաստակամության մասին հայտնել են Ֆրանսիան, Գերմանիան, Ռումինիան, Պորտուգալիան, Իսպանիան եւ Լյուքսեմբուրգը:

Open Arms разрешили эвакуировать девять человек с судна с мигрантами
Судно Open Arms стоит в нескольких сотнях метров от итальянского острова Лампедуза, но власти Италии не разрешают ему входить в порт.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС:  Неправительственная организация (НПО) Open Arms сообщила в Twitter о получении разрешения на эвакуацию 9 человек с судна, стоящего недалеко от итальянского острова Лампедуза, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Ситуация на борту осложняется с каждой минутой. Была разрешена эвакуация 8 человек, нуждающихся в экстренной помощи, и одного сопровождающего", - говорится в сообщении, опубликованном в Twitter организации. При этом не уточняется, куда будут направлены эвакуированные мигранты.
Судно Open Arms стоит в нескольких сотнях метров от итальянского острова Лампедуза, но власти Италии не разрешают ему входить в порт. Испанские власти после отказа активистов следовать в андалусийский порт Альхесирас, предложили принять мигрантов на Балеарских островах – либо в Пальма-де-Мальорке, либо в Маоне.
НПО все еще не соглашается направить судно в испанские порты, ссылаясь на "невыносимую ситуацию", которая сложилась на его борту. Ранее сообщалось, что несколько мигрантов, узнав о предложении испанских властей, бросились в воду, чтобы добраться до итальянского берега вплавь.
Около сотни мигрантов находятся на борту спасательного судна Open Arms уже 19 дней. Ранее о готовности принять участие в распределении мигрантов сообщили Франция, Германия, Румыния, Португалия, Испания и Люксембург.