Թրամփը մեղադրել է Google-ին 2016թ.-ի ընտրություններում Քլինթոնի օգտին մանիպուլյացիայի համար
ԱՄՆ նախագահ Դոբալդ Թրամփը մեղադրել է Google ընկերությանն այն բանի համար, որ վերջինս 2016թ.-ի ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում մանիպուլյացիայի միջոցով միլիոնավոր ձայներ է բերել իր մրցակից Հիլարի Քլինթոնին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Քիչ առաջ հրապարակվեց զեկույցը: Google-ը 2016թ.-ի ընտրություններին Հիլարի Քլինթոնի օգտին 2,6-16 մլն ձայն է ավելացրել: Սա հրապարկել է Քլինթոնի և ո՛չ թե Թրամփի աջակիցը: Հարկավոր է Google-ին դատի տալ: Իմ հաղթանակն ավելի մեծ է եղել, քան կարծում էինք»,- թվիթերյան իր էջում գրել էԹրամփը, հայտնում է Tert.am:
Նախագահը չի հստակեցրել՝ ինչ զեկույցի մասին է խոսքը, սակայն հղում է արել Juridical watch իրավական կազմակերպությանը:
Նշենք, որ 2016թ.-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, ըստ պաշտոնական տվյալների, Քլինթոնը շուրջ 3 մլն ձայն ավել էր հավաքել, քան Թրամփը, սակայն չէր հաղթել ընտրություններում, քանի որ դրանք անց են կացվում երկաստիճան կարգով, և կարևոր են ոչ թե երկրում ընդհանուր քվեարկության արդյունքները, այլ այն, թե նահանգներից քանի ընտրիչ է քվեարկում տվյալ թեկնածուի օգտին:
Թրամփը բազմիցս մեղադրել է տեխնոլոգիական ընտրությանն իր մրցակցուհուն աջակցելու համար: Նա նաև հայտարարել է, որ Քլինթոնին «բարեկամական նահանգներում» բազմաթիվ ձայներ են վերագրվել, սակայն դա ապացուցող փաստեր չի ներկայացրել:

Трамп обвинил Google в манипуляции выборами в пользу Клинтон
Президент США Дональд Трамп обвинил компанию Google в том, что она манипулировала выборами 2016 года, прибавив миллионы голосов его сопернице Хиллари Клинтон.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС:  "Вау, только что вышел доклад! Google манипуляциями добавил от 2,6 миллиона до 16 миллионов голосов за Хиллари Клинтон на выборах 2016 года! Это публикует сторонник Клинтон, не Трампа! На Google надо подать в суд. Моя победа была дальше больше, чем думали!" - написал Трамп в Twitter.
Президент США не пояснил, какой доклад он имеет в виду, хотя поставил ссылку на правую организацию Judicial Watch.
Официальные данные свидетельствуют, что Клинтон набрала примерно на 3 миллиона голосов больше, чем Трамп, но проиграла выборы, поскольку те проводятся по двухступенчатой системе, и в них важно выигрывать выборщиков от штатов, а не общее голосование по стране.
Трамп уже не раз обвинял технологические компании в том, что они поддерживали Клинтон. Он также утверждал, что Клинтон "приписали" миллионы голосов в дружественных штатах, однако не предоставлял доказательств.