Իրանը ներկայացրել Է սեփական արտադրության «Բավար-373» զենիթահրթիռային համալիրը
Թեհրանն օգոստոսի 22-ին ներկայացրել Է «Բավար-373» զենիթահրթիռային համալիրը, որն Իրանում ավելի զարգացած համակարգ Է համարվում, քան Ս-300-ը, համալիրն օգոստոսի 22-ին՝ Իրանի պաշտպանական արդյունաբերության օրը, պաշտոնապես ներկայացվել Է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանիի կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դա հետեւում Է այն հաղորդագրությունից, որը հրապարակված Է նրա պաշտոնական կայքում:
Համալիրն արդեն փորձարկումներ Է անցել 2017 թվականին: «Բավար-373» զենիթահրթիռային համալիրը մշակվել եւ լիովին նախագծվել Է Իրանում, իրանցի զինվորականները նշել են, որ համալիրը ներկայացնում Է Ս-300-ի համեմատությամբ ավելի զարգացած համակարգ, որը կարող Է մրցակցել ռուսական զենիթահրթիռային համալիրների հետ:
Զենիթահրթիռային համալիրն՝ ուղղաձիգ արձակման կայանքով, Իրանի զանգվածային լրատվամիջոցների տվյալներով, հանդերձված Է «Սայադ-4» հրթիռներով եւ կարող Է խոցել զանազան օդային թիրախներ, այդ թվում՝ կործանիչներ եւ «անտեսանելի ինքնաթիռներ», անօդաչուներ, թեւավոր ու բալիստիկ հրթիռներ 27 կիլոմետր բարձրության եւ 200 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ըստ որում համալիրը կարող Է թիրախները հայտնաբերել ավելի քան 300 կիլոմետր հեռավորության վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -21-:

Иран представил ЗРК собственного производства "Бавар-373"
Тегеран 22 августа представил зенитно-ракетный комплекс (ЗРК) "Бавар-373", считающийся в Иране более продвинутой системой, чем С-300, комплекс официально был представлен в четверг в день оборонный промышленности Ирана президентом Ирана Хасаном Роухани, следует из сообщения, опубликованного на его официальном сайте.
Иран представил ЗРК собственного производства
СТЕПАНАКЕРТ, 22 августа, АРЦАХПРЕСС: Комплекс уже проходил испытания в 2017 году. ЗРК "Бавар-373" является разработанной и полностью спроектированной в Иране, иранские военные отмечали, что комплекс представляет более продвинутую по сравнению с С-300 систему, которая способна конкурировать российским ЗРК, сообщает Арменпресс со ссылкой на .
Зенитно-ракетный комплекс с вертикальной пусковой установкой, по данным иранских СМИ, оснащен ракетами "Сайад-4" и способен поражать различные воздушные цели, в том числе истребители и "самолеты-невидимки", беспилотники, крылатые и баллистические ракеты на высоте 27 километров и на расстоянии 200 километров. При этом комплекс способен обнаруживать цели на расстоянии более 300 километров.