Միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալը չհանգեցրեց Իրանի կործանման. Ռոուհանի
ԱՄՆ-ի նախագահի սպասումները, թե Իրանը կտապալվի իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից (ԳՀՀԾ) ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո, չարդարացան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս պնդմամբ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հանդես Է եկել օգոստոսի 22-ին երկրում Պաշտպանական արդյունաբերության օրվան նվիրված արարողությանը:
«Թրամփն սպասում Էր, որ Իրանը կտապալվի ԳՀՀԾ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց երեք ամիս անց: Ամերիկան տանուլ Է տվել, իսկ մենք հաղթանակ ենք տարել եւ ամրապնդել մեր տնտեսական վիճակը»,-Ռոուհանիի խոսքը մեջբերում Է Fars գործակալությունը:
Նա նաեւ հիշեցրել Է, որ, իրանական կողմի տեսակետով, ԳՀՀԾ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալը միջազգային պայմանավորվածությունների խախտում Է եւ տնտեսական ահաբեկչություն: Ռոուհանիի խոսքով՝ եթե ԱՄՆ-ի ղեկավարությունը շահագրգռված Է տարածաշրջանում իրադրության կայունացմամբ, հարկ Է, որ Վաշինգտոնը «տրամաբանական» քաղաքականություն վարի Իրանի նկատմամբ եւ վերացնի պատժամիջոցները: Դրա հետ մեկտեղ Թեհրանը պատրաստ Է երկխոսության եւ հարեւան պետությունների հետ փոխհարաբերությունների կարգավորանը, քանի որ միայն համատեղ ջանքերով կարելի Է ապահովել տարածաշրջանի անվտանգությունը, հավելել Է Իրանի նախագահը:
«Մենք պատրաստ ենք հարեւան երկրների հետ երկխոսության եւ փոխըմբռնման, եւ այդ համագործակցությունը կհամապատասխանի ամբողջ տարածաշրջանի շահերին»,-նշել Է նա՝ ելույթ ունենալով իրանական արտադրության «Բավար-373» զենիթահրթիռային համալիրի շնորհանդեսի ժամանակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -31-:

В Тегеране заявили, что выход США из ядерной сделки не привел к краху Ирана
Ожидания американского президента Дональда Трампа о том, что Иран падет после выхода США из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, не оправдались.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 августа, АРЦАХПРЕСС: С таким утверждением выступил в четверг президент Ирана Хасан Роухани на церемонии, посвященной празднованию в стране Дня оборонной промышленности, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Трамп ожидал, что Иран падет через три месяца после выхода США из СВПД. Америка проиграла, а мы одержали победу и упрочили наше экономическое положение", - цитирует Роухани агентство Fars.
Он также напомнил, что, с точки зрения иранской стороны, выход США из СВПД является нарушением международных договоренностей и экономическим терроризмом. По словам Роухани, если американское руководство заинтересовано в стабилизации ситуации в регионе, Вашингтону следует проводить "логичную" политику в отношении Ирана и снять санкции.
Вместе с тем, Тегеран готов к диалогу и налаживанию взаимоотношений с соседними государствами, так как только совместными усилиями можно обеспечить безопасность в регионе, добавил президент Ирана.
"Мы готовы к диалогу и взаимопониманию со странами-соседями, и это сотрудничество будет в интересах всего региона", - отметил он во время презентации зенитного ракетного комплекса иранского производства "Бавар-373".