Միջուկային գործարքից ԱՄՆ-ի դուրս գալը չհանգեցրեց Իրանի կործանման. Ռոուհանի
ԱՄՆ-ի նախագահի սպասումները, թե Իրանը կտապալվի իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից (ԳՀՀԾ) ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո, չարդարացան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս պնդմամբ Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հանդես Է եկել օգոստոսի 22-ին երկրում Պաշտպանական արդյունաբերության օրվան նվիրված արարողությանը:
«Թրամփն սպասում Էր, որ Իրանը կտապալվի ԳՀՀԾ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց երեք ամիս անց: Ամերիկան տանուլ Է տվել, իսկ մենք հաղթանակ ենք տարել եւ ամրապնդել մեր տնտեսական վիճակը»,-Ռոուհանիի խոսքը մեջբերում Է Fars գործակալությունը:
Նա նաեւ հիշեցրել Է, որ, իրանական կողմի տեսակետով, ԳՀՀԾ-ից ԱՄՆ-ի դուրս գալը միջազգային պայմանավորվածությունների խախտում Է եւ տնտեսական ահաբեկչություն: Ռոուհանիի խոսքով՝ եթե ԱՄՆ-ի ղեկավարությունը շահագրգռված Է տարածաշրջանում իրադրության կայունացմամբ, հարկ Է, որ Վաշինգտոնը «տրամաբանական» քաղաքականություն վարի Իրանի նկատմամբ եւ վերացնի պատժամիջոցները: Դրա հետ մեկտեղ Թեհրանը պատրաստ Է երկխոսության եւ հարեւան պետությունների հետ փոխհարաբերությունների կարգավորանը, քանի որ միայն համատեղ ջանքերով կարելի Է ապահովել տարածաշրջանի անվտանգությունը, հավելել Է Իրանի նախագահը:
«Մենք պատրաստ ենք հարեւան երկրների հետ երկխոսության եւ փոխըմբռնման, եւ այդ համագործակցությունը կհամապատասխանի ամբողջ տարածաշրջանի շահերին»,-նշել Է նա՝ ելույթ ունենալով իրանական արտադրության «Բավար-373» զենիթահրթիռային համալիրի շնորհանդեսի ժամանակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարինուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը` -31-:

Rouhani says withdrawing from Iranian deal is violation of international rules
Withdrawing from Iranian deal is a non-commitment to one’s obligations and violation of international rules and economic terrorism, said on Thursday Iranian President Hassan Rouhani.
STEPANAKERT, AUGUST 22,  ARTSAKHPRESS: “Praising the Bavar-373 defense system, Rouhani said it is stronger than Russia's S-300 and is more like Russia's S-400,” IRNA reported.
Welcoming the presence of ambassadors of different countries and military attachés in the ceremony, the president hoped Iran would witness deeper cultural, economic, defense and political relations with its friendly countries.
The head of the Iranian government called the path chosen by the US erroneous, doomed to failure among the allies of the United States, European countries, China and Asian countries.
The Iranian people will not give up in the face of violence and sanctions, he said adding that if the US decides to lift sanctions and respect the rights of the Iranian nation, the situation will change.
According to him, the security of the region will not be guaranteed without the participation of Iran.
The Iranian president expressed readiness for cooperation with neighboring and Muslim member states.