ԱՄՆ-ն նախազգուշացրել է իրանական լցանավին օգնելու դեպքում խիստ պատժամիջոցների մասին
ԱՄՆ-ն նախազգուշացրել է ամենախիստ պատժամիջոցների մասին, որոնք մասնավոր ընկերություններին կսպառնան իրանական Adrian Darya (Grace 1) լցանավի անձնակազմին սատարելու դեպքում, որը հիմա Միջերկրական ծովում է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը պահանջում է նավի կրկնակի ձերբակալություն, որի կալանքը վերացվել էր Ջիբրալթարի դատարանի որոշմամբ: Այս մասին հայտնել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը», հայտնում է News.am-ը:
«Նավագնացության հատվածը տեղեկացված է այն մասին, որ մենք խիստ պատժամիջոցներ կկիրառենք»,- ասել է Պետքարտուղարությունում Reuters-ի աղբյուրը: ԱՄՆ-ն այս շաբաթ միջերկրածովյան բոլոր երկրների իշխանություններին խնդրել էր իրենց նավահանգիստներում իրանական լցանավի կառանում թույլ չտալ:
Հեռաչափական տվյալների համաձայն՝ Adrian Darya-ն ուղեւորվում է Հունաստանի ափեր, չնայած երկրի վարչապետը հերքել է այս տեղեկությունը:
Պետքարտուղարությունում աղբյուրը նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ կսահմանի բոլորի դեմ, ով իրանական լցանավին ցանկացած բնույթի օգնություն ցույց կտա:
«Նավագնացության հատվածի բոլոր մասնակիցները պետք է անցկացնեն պատշաճ իրավաբանական ստուգում, որպեսզի պատժամիջոցային ցուցակի մեջ ընդգրկվածների հետ բիզնես չվարեն եւ չսատարեն՝ ուղղակի թե անուղղակի, կամ նավերի հետ, որոնք պատժամիջոցների ենթակա բեռ են փոխադրում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Լցանավը ձերբակալվել էր Ջիբրալթարի ափերին՝ Սիրիա նավթ տեղափոխելու կասկածանքով, ինչը Եվրամիության պատժամիջոցային ռեժիմի խախտում է:
Նավի կալանքը չեղյալ հայտարարելու մասին դատարանի որոշումից անմիջապես հետո ԱՄՆ-ում դաշնային դատարանը հրամայել էր լցանավը ձերբակալել՝ ելնելով նոր հանգամանքների առկայությունից, սակայն Ջիբրալթարն այս պահանջը չէր կատարել:

В Госдепартаменте предупредили о «жестких санкциях» за содействие проходу иранского танкера
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС: США предупреждают о самых жестких санкциях, которые грозят частным компаниям за содействие экипажу иранского танкера Adrian Darya (Grace 1), находящегося сейчас в Средиземном море. Вашингтон настаивает на повторном задержании судна, арест с которого был снят по решению суда в Гибралтаре. Об этом в четверг сообщил представитель Госдепартамента.
«Судоходный сектор извещен о том, что мы будем применять жесткие санкции», - сказал источник Reuters в Госдепартаменте. На этой неделе США попросили власти всех средиземноморских стран не допускать швартовки танкера в их портах.
Согласно телеметрическим данным, Adrian Darya направляется к побережью Греции, хотя премьер-министр страны опроверг эту иформацию.
Источник в Госдепартаменте предупредил, что США введут санкции против всех, кто окажет любую помощь иранскому танкеру.
«Все участники судоходного сектора должны проводить надлежащую юридическую проверку, чтобы не вести бизнес и не содействовать, прямо или косвенно, участникам санкционного списка, или судам, которые перевозят находящийся под санкциями груз», - сказал собеседник агентства.
Танкер был задержан у побережья Гибралтара по подозрению в перевозке нефти в Сирию, что является нарушением санкционного режима Евросоюза.
Сразу после того, как суд отменил постановление об аресте судна, федеральный суд в США приказал задержать танкер исходя из новых обстоятельств, однако Гибралтар это требование не выполнил.