ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարները հոկտեմբերին կքննարկեն տնտեսական գործակցության հարցերը
ԱՊՀ-ի երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում, որը հոկտեմբերի 25-ին տեղի կունենա Մոսկվայում, կքննարկվի պետությունների միջեւ տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնմանը վերաբերող առաջարկությունների փաթեթը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին օգոստոսի 28-ին լրագրողներին հայտնել Է ԱՊՀ-ի գործադիր կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Վիկտոր Գումինսկին:
«Ենթադրվում Է, որ Մոսկվայի հանդիպմանը կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն Համագործակցության շրջանակում տնտեսական փոխգործակցության հրատապ հարցերը: Մասնավորապես, կարծարծվի թվային տնտեսության ոլորտի զարգացումը»,-նշել Է Գումինսկին: Նաեւ, նրա խոսքով, քննարկվելու Է ԱՊՀ-ի երկրների տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ռազմավարությունը, պլանավորվում Է որոշում ընդունել 1979-1989 թվականներին Աֆղանստանում պատերազմի տարիներին անհետ կորած զինծառայողների որոնումը շարունակելու մասին:
Բացի այդ, որոշումներ կընդունվեն «տնտեսական հարցերի, հակամենաշնորհային կարգավորման, անասնաբուժության, ռադիոնավիգացիայի եւ այլ թեմաների վերաբերյալ, որոնք վերաբերում են Համագործակցության բոլոր պետությունների շահերին»,-ասել Է ԱՊՀ-ի գործկոմի առաջին փոխնախագահը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Главы правительств стран СНГ в октябре рассмотрят вопросы экономического взаимодействия
Совет глав правительств стран СНГ, который пройдет 25 октября в Москве, рассмотрит пакет предложений по расширению экономического взаимодействия между государствами.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 августа, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает ТАСС, об этом сообщил журналистам в среду первый заместитель председателя Исполкома СНГ Виктор Гуминский.
"Предполагается, что на встрече в Москве главы правительств обсудят актуальные вопросы экономического взаимодействия в рамках Содружества. В частности, речь пойдет о развитии сферы цифровой экономики", - отметил первый замглавы Исполкома Содружества.
Также, по его словам, будет обсуждаться стратегия обеспечения информационной безопасности стран СНГ, планируется принять решение о продолжении розыска пропавших без вести военнослужащих в годы войны в Афганистане в 1979-1989 годах. Кроме того, будут приняты решения "по экономическим вопросам в плане антимонопольного регулирования, ветеринарии, радионавигации и другим темам, которые касаются интересов всех государств Содружества", - сказал первый заместитель председателя Исполнительного комитета СНГ.