Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Լատվիայի նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մնացականյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 17-ին այցելեց Ռիգայի ամրոց, որտեղ նրանց ընդունել է Լատվիայի նախագահ Էգիլս Լևիթսը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ԱԳ նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը շնորհավորել է Էգիլս Լևիթսին վերջերս նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և նրան փոխանցել  ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Լատվիայի միջև հարաբերությունների ներկայիս մակարդակին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը և Էգիլս Լևիթսը գոհունակությամբ նշել են, որ հայ-լատվիական հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա, դրանք հարաբերություններ են ազատության և անկախության նկատմամբ առանձնահատուկ ուժեղ զգացում ունեցող ժողովուրդների միջև:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ իր այցը մեծ նպաստ կբերի երկու երկրների միջև հաստատված քաղաքական երկխոսության առավել ակտիվացմանը և խորացմանը:
Լատվիայի նախագահը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը ընդգծել են նաև հայ համայնքի կարևոր դերակատարությունը երկու երկրներին և ժողովուրդներին առավել մերձեցման գործում: Նախարար Մնացականյանը նշել է, որ լինելով Լատվայի հպարտ քաղաքացիներ և իրենց ներդրումը ունենալով երկրի զարգացման գործում՝ մեր հայրենակիցները միաժամանակ հանդիսանում են իրենց ազգային ինքնության կրողները և պահապանները:
ԱԳՆ ղեկավարը նախագահ Լեևիթսի ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների վրա, որոնք ուղղված են ժողովրդավարական հաստատությունների, իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը, անկախ դատաիրավական համակարգի հաստատմանը և վերջինիս նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացմանը:
Դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում նախարար Մնացականյանը կարևորել է միջազգային և տարածաշրջանային գործընկերների աջակցության համակարգումը, առկա փորձագիտության արդյունավետ օգտագործումը:
Եվրոպական միության և ԵՄ երկրների հետ գործընկերության համատեքստում՝ երկուստեք արժևորվել է Արևելյան գործընկերությունը՝ որպես ընդհանուր արժեքների և նախանշված նպատակների հիման վրա ձևավոված արդյունավետ, մեծ ներուժ պարունակող հարթակ:
Լատվիայի նախագահը և Հայաստանի ԱԳ նախարարը մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումների և դրանց նկատմամբ ունեցած դիրքորոշումների շուրջ։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները: Նախագահ Լևիթսը և նախարար Մնացականյանը շեշտել են, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք լինել չի կարող։

Зограб Мнацаканян встретился с президентом Латвии
Делегация во главе с министром иностранных дел Республики Армения Мнацаканяном 17 сентября посетила Рижскую крепость, где их принял президент Латвии Эгилс Левитс.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 сентабря, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Мнацаканян поздравил Эгилса Левитса с назначением на должность президента и передал ему поздравления и добрые пожелания президента Армении Армена Саркисяна.
Коснувшись нынешнего уровня отношений между Арменией и Латвией, Зограб Мнацаканян и Эгилс Левитс с удовлетворением отметили, что армяно-латвийские отношения основаны на взаимном уважении, это отношения между народами, имеющими особо сильное чувство свободы и независимости.
Глава внешнеполитического ведомства Армении выразил надежду, что его визит внесет большой вклад в активизацию и углубление политического диалога между двумя странами.
Президент Латвии и глава МИД Армении подчеркнули также и важную роль армянской общины в еще большем сближении двух стран и народов.
Министр Мнацаканян отметил, что наши соотечественники, будучи гражданами Латвии, и имея свой вклад в развитии страны, одновременно являются и носителями и хранителями своей национальной идентичности.
Глава МИД обратил внимание президента Левитса на проводимые в Армении реформы, направленные на укрепление демократических институтов, верховенства права, утверждение независимой судебно-правовой системы и повышение общественного доверия к ней.
В контексте судебно-правовых реформ министр Мнацаканян отметил важность координации содействия международных и региональных партнеров, эффективного использования имеющегося опыта.
В контексте партнерства со странами Европейского Союза и Европейского Совета стороны отметили важность Восточного партнерства как эффективной платформы, содержащей большой потенциал, формирующейся на основе общих ценностей и намеченных целей.
Президент Латвии и глава МИД Армении обменялись мнениями вокруг международных и региональных развитий и позиций по ним.
Касаясь нагорно-карабахской проблемы, министр Мнацаканян представил принципиальную позицию и подходы Армении. Президент Левитс и министр Мнацаканян подчеркнули, что альтернативы мирному урегулированию конфликта быть не может.