ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն առաջիկայում կայցելեն Հայաստան ու Ադրբեջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով-Ռուսաստան, Ստեֆան Վիսկոնտի-Ֆրանսիա եւ Էնդրյու Շոֆեր-ԱՄՆ) առանձին եւ համատեղ հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասվում է ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդների հայտարարությունում։
Համանախագահներին հանդիպումների ժամանակ միացել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը։ Նրանք հանդիպել են նաեւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերի, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի եւ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ։
Համանախագահները երկու նախարարներին տեղեկացրել են իրենց գործունեության մասին հունիսին Վաշինգտոնում համատեղ հանդիպումից հետո, ներառյալ վերջին խորհրդակցությունները Փարիզում եւ Ժնեւում՝ հումանիտար հարցերի եւ ղարաբաղյան հակամարտությունում անվտանգության հարցերի վերաբերյալ։
Համանախագահները նշել են կողմերի ջանքերի դրական արդյունքները ամռանը բռնությունը նվազագույնի հասցնելու հարցում, ներառյալ կապի գոյություն ունեցող ուղղակի խողովակների օգտագործումը, եւ խոր ափսոսանք են հայտնել մահացու ելքով վերջին միջադեպի առիթով։
Համանախագահները եւ նախարարները շարունակել են լարվածության թուլացմանը եւ խաղաղությանն ու առարկայական բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի պահպանման հավելյալ միջոցների քննարկումը։ Վկայակոչելով մարտի 9-ի իրենց հայտարարությունը՝ համանախագահները կողմերին կոչ են արել նվազագույնի հասցնել հռետորաբանության օգտագործումը, որը խափանում կամ կանխորոշում է բանակցությունների արդյունքները։

Co-chairs of the OSCE Minsk held separate and joint meetings with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, Zohrab Mnatskanyan and Elmar Mammadyarov, the mediators of the OSCE Minsk Group said in a statement.
OSCE Minsk Group Co-Chairs urges parties to Karabakh conflict to minimize talking rhetoric
STEPANAKERT, SEPTEMBER 26,  ARTSAKHPRESSCo-chairs at the meetings were joined by the personal representative of the OSCE Chair-in-Office Andrzej Kasprzyk. They also met with OSCE Secretary General Thomas Greminger, OSCE Chairperson-in-Office, Slovakian Foreign Minister Miroslav Lajcak, and senior United Nations officials.
The co-chairs informed both ministers of their activities after a joint meeting in Washington in June, including recent consultations in Paris and Geneva on humanitarian issues and security aspects in the Karabakh conflict.
The co-chairs noted the positive results of the parties' efforts to minimize violence in the summer, including the use of existing direct channels of communication, and expressed deep regret over the recent fatal incident.
The co-chairs and ministers continued to discuss additional measures to reduce tensions and maintain an atmosphere conducive to peace and conducive to substantive negotiations. Referring to their statement of March 9, the co-chairs called on the parties to minimize the use of rhetoric that undermines or determines the outcome of the negotiations.