Արտակ Բեգլարյանը Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ քննարկել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հետ կապված հարցեր
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 1-2-ին Ստրասբուրգում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ նրանց ներկայացնելով Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակը և հակամարտությամբ ու չճանաչվածությամբ պայմանավորված հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ա.Բեգլարյանը հանդիպել է, մասնավորապես, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հարցերի, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողովի նախագահ Շտեֆան Շենախի հետ: Նա ներկայացրել է Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակն, արկա խնդիրները, եվրոպական կառույցների հետ իր գրասենյակի ընթացիկ շփումները և հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Հաշվի առնելով, որ Շենախը նաև Ադրբեջանի հարցով ԵԽԽՎ համազեկուցողն է, պաշտպանն անդրադարձել է այդ երկրի կատարած իրավախախտումներին և հարուցած սպառնալիքներին: Նա հատուկ ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանում հայատյացության պետական քաղաքականության դրսևորումների վրա՝ համազեկուցողին տրամադրելով հայատյացության և Ապրիլյան պատերազմի իրավախախտումների թեմաներով ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները: Նա ընդգծել է, որ հայատյացությունն ընկած է Ադրբեջանի կողմից հայերի իրավունքների համակարգային խախտումների հիմքում, որը, միևնույն ժամանակ, լրջագույն սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի անվտանգության և մարդու իրավունքների միջավայրի համար:
Ա.Բեգլարյանը հանդիպել է նաև ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և ներքին տեղահանվածների հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ, ներքին տեղահանված անձանց իրավունքների վերաբերյալ զեկուցող Կիլլիոն Մունյամայի հետ: Նա ներկայացրել է Արցախում ապրող ներքին տեղահանված և փախստական անձանց հիմնախնդիրները՝ անընդունելի համարելով նրանց բացարձակապես անտեսումը միջազգային կառույցների կողմից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մի շարք այլ հանդիպումներ է ունեցել և՛ ԵԽԽՎ պատգամավորների, և՛ ԵԽ անկախ մարմինների որոշ պաշտոնյաների հետ:
Բոլոր հանդիպումներում ԵԽ պաշտոնյաները հետաքրքրություն են ցուցաբերել Արցախի բնակիչների իրավունքների պաշտպանության ընթացիկ վիճակի ու հիմնախնդիրների վերաբերյալ՝ ընդունելով չճանաչված պետությունների միջազգային ընդգրկվածության ապահովման հրատապ անհրաժեշտությունը:
Հիշեցնենք, որ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը սեպտեմբերի 30-ին, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ, Ստրասբուրգում մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում կազմակերպված՝ չճանաչված պետություններում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ միջոցառմանը՝ ելույթ ունենալով Արցախի բնակչության իրավունքների պաշտպանության գործում առկա խոչընդոտների մասին:

Artak Beglaryan discussed questions on Artsakh people rights protection with some Council of Europe high-ranked officials
The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan, on October 1-2, had a number of meetings with some high-ranked officials of the Council of Europe in Strasbourg. He presented the situation of human rights protection in Artsakh, as well as, the issues and challenges derived from the conflict and unrecognized status, the Human Rights Defender's Staff of the Artsakh Republic stated.
STEPANAKERT, OCTOBER 3,  ARTSAKHPRESSBeglaryan met, in particular, Stefan Schennach, Chairperson of the PACE Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development. He introduced the situation and mechanisms of human rights protection in Artsakh, current issues, his official contacts with European organizations and perspectives of possible cooperation.
taking into account that Mr. Schennach is also the PACE Co-Rapporteur on Azerbaijan, the Ombudsman talked on the human rights violations and threats made by that country. He invited special attention on manifestations of the Armenophobia state policy in Azerbaijan, providing the rapporteur with the Ombudsman reports on Armenophobia and atrocities done during the April war of 2016. He stressed that Armenophobia is a ground for human rights systemic violations of Armenians by Azerbaijan, which, meanwhile, is a serious threat to the security and human rights environment of the entire region.
Beglaryan met also with Killion Munyama, the First Vice-Chairperson of the PACE Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons, as well as, the Rapporteur on Internally Displaced Persons. He presented the issues of refugees and internally displaced persons living in Artsakh, considering the absolute ignoring of them by the international community as inadmissible.
The Ombudsman had meetings with some other PACE members and officials of independent bodies.
At all the meetings the Council of Europe officials demonstrated interests in the current situation and issues of the Artsakh people human rights protection, recognizing the urgent necessity of ensuring international engagement of unrecognized states.
To remind, Artak Beglaryan, the Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh, on September 30, with the initiative and support of the Armenian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, participated in the event on human rights protection in de facto states organized at the PACE, Strasbourg. He delivered a speech on the obstacles for human rights protection of the Artsakh people.