Պոմպեոն հեռախոսազրույցի ժամանակ Չավուշօղլուին կոչ է արել վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն տեղեկացրել է, որ երեքշաբթի տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ կոչ է արել Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին վերադառնալ Սիրիայի հարցով բանակցային սեղանի շուրջ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Երեկ ես խոսել եմ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ և կոչ եմ արել Թուրքիային դադարեցնել ռազմական գործողությունը և վերադառնալ Սիրիայի հյուսիս-արևելքում անվտանգության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին»,- tert.am-ի փոխանցմամբ՝ գրել է Պոմպեոն Twitter-ում:
Այս զրույցն առաջին կապն է եղել Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցների ցուցակում է ներառել Թուրքիայի պաշտպանության, էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություններն ու նրանց նախարարներին՝ Հուլուսի Աքարին, Ֆաթիհ Դյոնմեզին, ինչպես նաև ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուին:
Պոմպեոն նաև ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի գլխավորած պատվիրակության անդամ է, որը մեկնում է Անկարա՝ թուրքական իշխանությունների հետ բանակցությունների համար:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիան հայտարարել է Սիրիայում ռազմական գործողության մեկնարկի մասին, որի արդյունքում երկիրն արդեն հարվածներ է հասցրել սիրիական Թել Աբյադ, Ռաս էլ Այն քաղաքներին ու այլ բնակավայրերի: Նպատակը տարածքը «ՔԱԿ-ի ահաբեկիչներից մաքրելն է», այնտեղ անվտանգության գոտի ստեղծելն ու 3-4 միլիոն սիրիացի փախստականներին այնտեղ բնակեցնելը:

Помпео в телефонном разговоре с Чавушоглу призвал Турцию вернуться к диалогу
Госсекретарь США Майкл Помпео сообщил в среду, что в ходе состоявшегося во вторник телефонного разговора с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу призвал Анкару вернуться к диалогу по Сирии
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС: "Разговаривал вчера с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу, призвал Турцию прекратить военную операцию и вернуться к диалогу с США по вопросам безопасности на северо-востоке Сирии", - написал Помпео в Twitter.
О состоявшейся телефонной беседе во вторник сообщил ТАСС источник в турецком внешнеполитическом ведомстве. Данный разговор стал первым контактом между Анкарой и Вашингтоном после того, как последний добавил в санкционный список турецкие министерства национальной обороны и энергетики и природных ресурсов, глав этих ведомств Хулуси Акара и Фатиха Донмеза, а также руководителя МВД Сулеймана Сойлу.
Помпео входит в состав возглавляемой вице-президентом США Майклом Пенсом делегации, которая в среду направляется в Анкару для переговоров с турецкими властями.