Ադրբեջանի իշխանությունները մասշտաբային ձերբակալություններ են կատարում ընդդիմության հանրահավաքի նախօրեին
Ադրբեջանի Դեմոկրատական ուժերի ազգային խորհուրդը (ԱԴՈւԱԽ) տեղեկացրել է 11 ընդդիմադիր ակտիվիստի ձերբակալության մասին Բաքվում հոկտեմբերի 19-ի հանրահավաքի նախօրեին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում է News.am-ը, Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատ (ԱԺՃ) կուսակցության ակտիվիստ Թոֆիգ Մամեդովը կալանավորվել է հոկտեմբերի 10-ին եւ նույն օրն էլ 10 օրով ձերբակալվել վարչական կարգով՝ «մանր խուլիգանություն» մեղադրանքով։ ԱԺՃ-ի մեկ այլ անդամ՝ Ալիաղա Մամեդովը, կալանավորվել է հոկտեմբերի 14-ին։ Հաջորդ օրը նա ձերբակալվել է «ոստիկանությանը չհնազանդվելու» մեղադրանքով։ ԱԺՃ երիտասարդական կոմիտեի նախագահության անդամ Նիջաթ Նիզամովը կալանավորվել է հոկտեմբերի 15-ին եւ ձերբակալվել 15 օրով։ ԱԺՃ վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամ Մուրադ Սուլթանովը կալանավորվել է հոկտեմբերի 15-ին։ Նույն օրը դատարանը նրան ձերբակալել է վարչական կարգով։ ԱԺՃ Բինագադի բաժնի փոխնախագահ Յալչին
Աբդուլաեւը հոկտեմբերի 15-ին ենթարկվել է 15 օրվա վարչական ձերբակալության։ Նազիմ Հասանովը՝ ԱԺՃ Լենքորանի բաժնի նախագահը, հոկտեմբերի 15-ին կանչվել է տեղի ոստիկանություն։ Բայց չի կարողացել ներկայանալ առողջական վիճակի պատճառով։ Լենքորանի բաժնի մյուս անդամներ Կազիմ Հասանովին եւ Նիջաթ Իբադովին ոստիկանությունում կարգադրել են չգնալ հանրահավաքի։ ԱԺՃ Մասալայի բաժնի ակտիվիստ Աթաշ Հուսեյնովը կալանավորվել է հոկտեմբերի 14-ին եւ մեկ օր հետո ազատ արձակվել նախազգուշացումից հետո։ ԱԺՃ Ղարադաղի բաժնի անդամ Էլվին Մամեդովը կանչվել է ոստիկանություն հոկտեմբերի 12-ին եւ ազատ արձակվել մի քանի ժամ տեւած հարցաքննությունից հետո։ Բացի այդ, ավելի վաղ ձերբակալվել էին եւ վարչական պատիժների ենթարկվել Սահլադար Իսքենդարլին (60 օր), Զամին Սալաեւը եւ Էլհան Ալիեւը (15-ական օր)։ ԱԺՃ 9 ակտիվիստ երկարատեւ բանտարկության է ենթարկվել քրեական մեղադրանքներով։
Իշխանություններն առաջարկել են ԱԴՈւԱԽ-ին հոկտեմբերի 19-ի հանրահավաքն անցկացնել Լոկբաթան գյուղում։ Բայց ընդդիմությունն առաջարկությունն անընդունելի է համարել եւ մտադիր է այն իրականացնել Բաքվի կենտրոնում, մետրոյի «Մայիսի 28» կայարանի դիմացի հրապարակում։

Власти Азербайджана проводят масштабные аресты в канун митинга оппозиции
Азербайджанский Национальный совет демократических сил (НСДС) сообщил о задержаниях и арестах не менее 11 оппозиционных активистов накануне митинга 19 октября в Баку.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает contact.az, активист партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) Тофиг Мамедов был задержан 10 октября и в тот же день арестован в административном порядке на 10 суток по обвинению в «мелком хулиганстве». Другой член ПНФА Алиага Мамедов был задержан 14 октября. На следующий день он был арестован по обвинению в «неподчинении полиции». Член президиума ПНФА Сагиф Гурбанов был задержан 14 октября и на следующий арестован на 30 суток. Член Президиума молодежного комитета ПНФА Ниджат Низамов был задержан 15 октября и арестован на 15 суток. Член ревизионной комиссии ПНФА Мурад Султанов был задержан 15 октября. B тот же день, суд арестовал его в административном порядке. Заместитель председателя Бинагадинского отделения ПНФА Ялчин Абдуллаев 15 октября был приговорен к 15 суткам административного ареста. Назим Гасанов - председатель Лянкяранского отделения ПНФА 15 октября был вызван в местную полицию. Но не смог пойти по состоянию здоровья. Другим членам Лянкяранского отделения Казыму Гасанову и Ниджату Ибадову в полиции велели не идти на митинг. Активист Масалинского отделения ПНФА Аташ Гусейнов был задержан 14 октября и отпущен спустя сутки после предупреждения. Член Гарадагского отделения ПНФА Эльвин Мамедов был вызван в полицию 12 октября и отпущен после многочасового допроса. Кроме того, ранее были арестованы и отбывают административное наказания Сахладар Искендарли (60 суток), Замин Салаев и Эльхан Алиев по 15 суток. Наряду с этим, 9 активистов ПНФА отбывают длительные сроки тюремного наказания по уголовным обвинениям.