Թրամփը Թուրքիային և քրդերին համեմատել է բակում կռվող երեխաների հետ (տեսանյութ)
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիային և Սիրիայի քրդերին համեմատել է բակում կռվող երեխաների հետ, որոնց բաժանում է Վաշինգտոնը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Նրանք կարծես երեխաներ լինեն, որոնք կռվում են բակում: Դու թույլ ես տալիս նրանց 1 րոպե կռվել, հետո բաժանում ես նրանց»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը Fox News-ին տված հարցազրույցում, հայտնում է Tert.am-ը:
Թրամփը խոսել է նաև Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Թուրքիայի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության մասին:
«Բավականին հեշտ էր նրանց հետ գործարքի գնալը»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիան հայտարարել է Սիրիայում ռազմական գործողության մեկնարկի մասին, որի արդյունքում երկիրն արդեն հարվածներ է հասցրել սիրիական Թել Աբյադ, Ռաս էլ Այն քաղաքներին ու այլ բնակավայրերի: Նպատակը տարածքը «ՔԱԿ-ի ահաբեկիչներից մաքրելն է», այնտեղ անվտանգության գոտի ստեղծելն ու 3-4 միլիոն սիրիացի փախստականներին այնտեղ բնակեցնելը:
Հոկտեմբերի 17-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի բանակցությունների արդյունքում Թուրքիան պարտավորվել է 120 ժամով դադարեցնել իր գործողությունները, որպեսզի քրդական ջոկատները հեռանան 30 կմ-անոց «անվտանգության գոտուց»:

Трамп сравнил Турцию и курдов в Сирии с дерущимися во дворе детьми
Американский президент Дональд Трамп сравнил в понедельник Турцию, начавшую в Сирию военную операцию, и курдов с дерущимися во дворе детьми, которых разнимают Соединенные Штаты.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 октября, АРЦАХПРЕСС: В интервью телеканалу Fox News он рассказал о договоренностях о приостановке турецкой военной операции, которые были достигнуты на минувшей неделе. «Пришло время вернуть наших солдат домой. Я не знаю, пошла бы [в итоге] Турция на то, что она сейчас сделала, и прекратила бы огонь. И я не знаю, ушли бы [в итоге] курды [без помощи США]. Это словно двое детей, дерущихся на детской площадке. Ты позволяешь им подраться в течение минуты, а потом разнимаешь их», - сказал американский лидер.
«Было довольно просто достичь сделки», - добавил он.
9 октября Анкара объявила о проведении на севере Сирии операции «Источник мира» с целью создания там буферной зоны. Она должна стать защитным поясом для турецкой границы. В этот район, по замыслу Анкары, смогут вернуться из Турции сирийские беженцы. Дамаск назвал операцию агрессией, мировое сообщество осудило действия Анкары.
17 октября США и Турция достигли соглашения о приостановке боевых действий. Турция согласилась на 120 часов прекратить огонь, чтобы курдские отряды, входящие в коалицию «Силы демократической Сирии», покинули район пограничной зоны безопасности, создаваемой Анкарой.