Օվեռն Ռոն Ալպերի դեպարտամենտի ղեկավար. Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասաց ֆրանսիական Օվեռն Ռոն Ալպերի դեպարտամենտի ղեկավար Լորան Վոկիեն Երեւանում Հայաստանի հետ բարեկամությանը նվիրված երեկոյում, փոխանցում է news.am-ը:
«Առավոտյան պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության  հուշահամալիր։ Ինչպես սիրտդ չտրոփի ու չհուզվես, երբ այցելում ես այս հուշահամալիր։ Սգո մեղեդին, որն արտացոլում է հայ ժողովրդի կրած տառապանքները։ Ընդգծում ապրած Ցեղասպանությունը»,- ասել է Լորան Վոկիեն՝ երկու անգամ արտաբերելով «ցեղասպանություն» բառը ֆրանսերեն եւ հայերեն։
«Երբ թանգարանում էինք, պատվիրակության անդամներից մեկը չկարողացավ այլեւս նայել լուսանկարները, որովհետեւ վատ զգաց իրեն։ Այդ պահին ես հասկացա թեւավոր արտահայտության նշանակությունը. երբ հայը ժպտում է, նրա ժպիտի հետեւում արցունքներ են»,- նշեց դեպարտամենտի ղեկավարը։ Նա միաժամանակ ափսոսանք հայտնեց Հայոց ցեղասպանության թեմայի հրապարակային տեղեկությունների անբավարարության առիթով։ «Դրա համար ընդունվել է որոշում՝ այսուհետ բոլոր լիցեյների գրադարաններում կլինի դասագիրք Հայոց ցեղասպանության թեմայով, որը կծանոթացնի երիտասարդ սերնդին հայ ժողովրդի պատմության ցավոտ էջին»,- ասել է Վոկիեն։
«Հարց է ծագում. ինչո՞ւ Թուրքիան համառորեն հրաժարվում է ճանաչել Ցեղասպանությունը։ Թուրքիան պետք է վարվի, ինչպես Գերմանիան, իսկ Ֆրանսիան պետք է քրեականացնի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը»,- ընդգծել է դեպարտամենտի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ ցեղասպանության, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման հարցը բազմիցս բարձրացվել է Ֆրանսիայում։

Глава департамента Овернь-Рон-Альпы: Турция должна признать Геноцид армян
СТЕПАНАКЕРТ, 23 октября, АРЦАХПРЕСС: Об этом заявил глава французского департамента Овернь-Рон-Альпы Лоран Вокье на вечере в Ереване, посвященном дружбе с Арменией.
«Утром делегация посетила Мемориал жертвам Геноцида армян. Как сердцу не биться и не волноваться, когда ты посещаешь этот мемориал? Траурная мелодия, которая отражает пережитые армянским народом страдания. Подчеркивает пережитый Геноцид», - заявил Лоран Вокье, дважды произнеся слово «геноцид» на французском и на армянском.
«Когда были в музее, один из членов делегации не смог дальше смотреть фотографии, потому что ему стало плохо. В этот момент я понял значение крылатого выражения – когда армянин улыбается, за его улыбкой слезы», - отметил глава департамента. Одновременно он выразил сожаление недостатком публичной информации на тему Геноцида армян. «Потому принято решение – отныне в библиотеках всех лицеев будет учебник на тему Геноцида армян, который будет знакомить молодое поколение с болезненной страницей истории армянского народа», - сообщил Вокье.
«Возникает вопрос - почему Турции упрямо отказывается признать Геноцид? Турция должна поступить как Германия, а Франции следует криминализировать отрицание геноцида армян», - подчеркнул глава департамента.
Напомним, что вопрос криминализации отрицания геноцидов, в том числе Геноцида армян, неоднократно поднимался во Франции.