ԱՊՀ-ի պաշտպանության նախարարները կքննարկեն Սիրիայում անօդաչուների հարձակումներին հակահարված տալու փորձը
ԱՊՀ-ի պաշտպանության նախարարները չորեքշաբթի Բաքվում կքննարկեն Սիրիայում մարտական գործողությունների ընթացքում անօդաչուների զանգվածային հարձակումներին հակահարված տալու փորձըç
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հաղորդում է News.am-ը՝ հղում անելով ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին:
Հոկտեմբերի 30-ին Բաքվում կայանալիք ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին, ինչպես ակնկալվում է, կմասնակցի ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդեւը:
«Խորհրդի անդամները կքննարկեն մինչեւ 2025 թվականը ԱՊՀ պետությունների ռազմական համագործակցության ծրագրերն ու ճառագայթային, քիմիական եւ կենսաբանական իրավիճակի գնահատման ու վերահսկողության միասնական համակարգի զարգացման հիմնական ուղղությունները: Ծրագրվում է քննարկում Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում անօդաչուների հարձակումներին հակահարված տալու փորձի ու Լաոսի Ազգային ժողովրդավարական Հանրապետությունում մարդասիրական ականազերծման խնդիրների իրականացման շուրջ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նիստին կամփոփվեն Բանակային միջազգային խաղեր-2019-ի արդյունքները, կքննարկվեն ԱՊՀ երկրների զինված ուժերի համար սպայական կադրերի պատրաստման հարցերը, «Ստարտ գիտության մեջ» գիտական նորարարական գաղափարների միջազգային փառատոնի անցկացումն ու Հաղթանակի 75-ամյակի տոնակատարություններին նախապատրաստումը:
«Բացի այդ, ծրագրվում է ուրվագծել 2020-ին ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաօդային պաշտպանական միասնական համակարգերի համատեղ միջոցառումները, քննարկել ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպության գործունեությունը (ՌԴ ՊՆ ռազմական համալսարան): Կամփոփվեն նաեւ 2019-ին ռազմական համագործակցության զարգացման արդյունքներն ու կուրվագծվի 2020-ին ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի աշխատանքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պաշտպանության նախարարները կքննարկեն նաեւ ռազմական համագործակցության միջազգային-իրավական բազայի գույքագրության եւ ԱՊՀ պետությունների զինված ուժերի մետրոլոգիական ապահովման ոլորտում նորմատիվ-իրավական կարգավորման կատարելագործման հարցերը: Նիստին կքննարկվեն նաեւ ֆինանսական, կադրային եւ կազմակերպչական հարցեր:

Министры обороны СНГ обсудят опыт отражения налетов беспилотников в Сирии
Министры обороны стран СНГ обсудят в среду в Баку опыт отражения массированных налетов беспилотников в ходе боевых действий в Сирии, сообщил Исполнительный комитет СНГ, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 октября, АРЦАХПРЕСС: В столице Азербайджана 30 октября состоится заседание Совета министров обороны государств – участников Содружества Независимых Государств. Ожидается, что в мероприятии примет участие председатель Исполнительного комитета СНГ Сергей Лебедев.
«Члены Совета рассмотрят проекты концепции военного сотрудничества государств – участников Содружества Независимых Государств до 2025 года и основных направлений развития Объединенной системы контроля и оценки радиационной, химической и биологической обстановки министерств обороны государств – участников СНГ до 2025 года. Планируется обсудить опыт отражения массированных налетов беспилотных летательных аппаратов в ходе боевых действий против террористов в Сирийской Арабской Республике и выполнения задач гуманитарного разминирования в Лаосской Народно-Демократической Республике», - говорится в сообщении.
На заседании будут подведены итоги Армейских международных игр – 2019, рассмотрены вопросы подготовки офицерских кадров для вооруженных сил стран Содружества, проведения международного фестиваля инновационных научных идей «Старт в науку» и подготовки к празднованию 75-летия Победы.
«Кроме того, планируется наметить совместные мероприятия объединенной системы противовоздушной обороны государств – участников СНГ в 2020 году, обсудить деятельность базовой организации государств – участников СНГ (Военный университет министерства обороны Российской Федерации) по подготовке специалистов военно-гуманитарного профиля и вопросы организации информационного сопровождения совместных мероприятий многостороннего военного сотрудничества. Будут также подведены итоги развития военного сотрудничества стран Содружества в 2019 году и намечен план работы Совета министров обороны государств – участников СНГ на 2020 год», - сообщает Исполком.
Министры обороны обсудят вопросы инвентаризации международно-правовой базы военного сотрудничества и совершенствования нормативно-правового регулирования в области метрологического обеспечения вооруженных сил государств Содружества. На заседании будет также рассмотрен ряд финансовых, кадровых и организационных вопросов.