Բրազիլիան ճանաչել Է Բոլիվիայի ժամանակավոր ղեկավարին
Բրազիլիայի ԱԳ նախարարությունը երկրի կառավարության անունից շնորհավորել Է Ժանին Անիեսին Բոլիվիայի նախագահի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ասվում Է գերատեսչության միկլոբլոգում:
Նախարարությունում ողջունել են հասարակության մեջ հաշտության հասնելու եւ որքան կարելի Է ավելի շուտ համընդհանուր ընտրություններ կազմակերպելու Անիեսի հաստատուն մտադրությունները:
«Բրազիլիան ձգտում Է ամրապնդել եղբայրական բարեկամությունը Բոլիվիայի հետ»,-ասվում Է հայտարարության մեջ:
Նոյեմբերի 12-ին Անիեսն ստանձնել Է Բոլիվիայի ժամանակավոր նախագահի լիազորությունները նախագահ Էվո Մորալեսի, փոխնախագահ Ալվարո Գարսիայի եւ խորհրդարանի երկու պալատների խոսնակների պաշտոնաթողությունից հետո: Խորհրդարանը Մորալեսի պաշտոնաթողությունը չի կարողացել իրավաբանորեն ձեւակերպել, քանի որ նախկին նախագահի կողմնակիցները չԷին եկել նիստին եւ առանց նրանց հնարավոր չԷր քվորում ապահովել:
Մորալեսը եւ Բոլիվիայի ողջ բարձրագույն ղեկավարությունը պաշտոնաթող Էր եղել նոյեմբերի 10-ին, 19-օրյա բողոքներից հետո, որոնք սկսվել Էին նախագահական ընտրություններից հետո: Նոյեմբերի 12-ին Մորալեսը ինքնաթիռով մեկնել Է Մեքսիկա, որտեղ ապաստան Է ստացել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Бразилия признала временного руководителя Боливии
МИД Бразилии от имени правительства страны поздравил сенатора Жанин Аньес с вступлением в должность президента Боливии.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом говорится в микроблоге ведомства.
В министерстве приветствовали твердые намерения Аньес добиваться примирения в обществе и как можно скорее организовать всеобщие выборы.
"Бразилия стремится укрепить братскую дружбу с Боливией", - говорится в заявлении.
12 ноября Аньес приняла полномочия временного президента Боливии после отставки президента Эво Моралеса, вице-президента Альваро Гарсии и спикеров обеих палат парламента.
Юридически оформить отставку Моралеса парламент не смог, поскольку сторонники бывшего президента не пришли на заседание и без них невозможно обеспечить кворум.
Моралес и все высшее руководство Боливии ушли в отставку 10 ноября после 19 дней протестов, начавшихся после президентских выборов. 12 ноября Моралес улетел в Мексику, где получил убежище.