Իսրայելի գործող վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն եւ «Կահոլ-Լավան» կուսակցությունների դաշինքի առաջնորդ Բենի Գանցը չեն կարողացել համաձայնության գալ կոալիցիոն կառավարության ձեւավորման պայմանների շուրջ:
Նաթանյահուն եւ Գանցը չկարողացան համաձայնության գալ կոալիցիոն կառավարության ձեւավորման շուրջ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին նոյեմբերի 20-ին Նաթանյահուն հայտնել Է Twitter-ի իր Էջում:
«Ցավոք, եկեկ (նոյեմբերի 19-ին) կայացած մեր խոսակցության ժամանակ Բենի Գանցը հրաժարվեց ընդունել Ավիգդոր Լիբերմանի («Մեր տունն Իսրայելն Է» կուսակցության ղեկավարի) դրած պայմանը՝ ընդունել Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի նախագիծը, որի համաձայն՝ ես՝ որպես գործող վարչապետ, առաջինը ստանձնեի նոր կառավարության ղեկավարի պաշտոնը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ: Նաթանյահուն ընդգծել Է, որ այդ պայմանն սկզբունքային Էր Լիբերմանի համար:
Նա նաեւ քննադատել Է «Կահոլ-Լավան» կուսակցությունների դաշինքի ղեկավարներին կառավարության ձեւավորման շուրջ Իսրայելի արաբական կուսակցությունների հետ բանակցություններ վարելու համար: Վարչապետի կարծիքով՝ քաղաքական գործիչներն այդպիսով խախտել են ավելի վաղ ընտրողներին տված խոստումները:
Նոյեմբերի 21-ի կեսգիշերին լրանում Է օրենքով Գանցին հատկացված 28-օրյա ժամկետը կառավարական կոալիցիա կազմելու համար: Սեպտեմբերի 17-ի ընտրություններից հետո առաջինը փորձել Է կաբինետ կազմել Նաթանյահուն, բայց դա նրան չհաջողվեց, ինչից հետո նա մանդատը վերադարձրեց երկրի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինին: Եթե «Կահոլ-Լավանի» առաջնորդին չհաջողվի կառավարություն ստեղծել, կսկսվի օրենքով նախատեսված 21-օրյա ժամանակաշրջանը, որի ընթացքում Կնեսետի (խորհրդարանի) 120 պատգամավորներից յուրաքանչյուրը կկարողանա փորձել հավաքելու 61 խորհրդարանականի ստորագրություն, որպեսզի նախագահը հենց նրան հանձնարարի կոալիցիայի կազմումը: Եթե դա նրան չհաջողվի անել, ապա երկրորդ անընդմեջ կրկնական ընտրություններն Իսրայելում կնշանակվեն երեքշաբաթյա ժամկետի լրանալուց 90 օր անց, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нетаньяху и Ганц не смогли договориться о формировании коалиционного правительства
Действующий премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и лидер блока партий "Кахоль-Лаван" Бени Ганц не смогли договориться об условиях формирования широкого правительства. Об этом Нетаньяху сообщил в среду на своей странице в Twitter.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ноября, АРЦАХПРЕСС: "К моему сожалению, вчера [19 ноября] во время нашего разговора Бени Ганц отказался принять условие, поставленное [лидером партии "Наш дом - Израиль"] Авигдором Либерманом - принять проект президента [Израиля Реувена Ривлина], согласно которому я как действующий премьер-министр первым бы вступил в должность главы [нового] правительства", - говорится в сообщении. Нетаньяху подчеркнул, что данное условие было принципиальным для Либермана.
Он также упрекнул лидеров блока партий "Кахоль-Лаван" Бени Ганца и Яира Лапида за ведение переговоров с израильскими арабскими партиями о формировании правительства. По мнению премьер-министра, политики таким образом нарушили обещания, данные ранее избирателям,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
21 ноября в полночь (01:00 мск 21 ноября) истекает отведенный Ганцу законом срок в 28 дней на формирование правительственной коалиции. После выборов 17 сентября первым пытался создать кабинет Нетаньяху, но ему этого сделать не удалось, после чего он вернул мандат президенту страны Реувену Ривлину за два дня до истечения своего 28-дневного срока. Если лидеру "Кахоль-Лаван" не удастся создать правительство, начнется предусмотренный законом период в 21 день, в течение которого любой из 120 депутатов Кнессета (парламента) сможет попытаться собрать подписи 61 парламентария за то, чтобы именно ему президент поручил сформировать коалицию. Если это ему не удастся сделать, то вторые подряд повторные выборы в Израиле будут назначены через 90 дней после истечения трехнедельного срока.