Թրամփը Ջոն Վոյթին Ազգային մեդալով Է պարգևատրել՝ արվեստում ներդրած ավանդի համար
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոյեմբերի 21-ին Ազգային մեդալ Է հանձնել ամերիկացի դերասան Ջոն Վոյթին արվեստում ներդրած ավանդի համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հումանիտար բնագավառում երկրի ամենապատվավոր պարգեւներից մեկով Վոյթը պարգեւատրվել Է Էկրանին բարդագույն կերպարներ մարմնավորելու իր բացառիկ կարողության» համար:
«Գերելով լսարանը՝ նա մեզ պատկերացում Է տալիս մարդկային մտքի ու սրտի հարստության մասին»,-նշվում Է մամուլի տեղեկագրում, որը ԱՄՆ-ի նախագահի մամուլի ծառայության կողմից տարածվել Է մեդալի հանձնման կապակցությամբ:
Հանդիսավոր արարողության սկզբում, որն անցկացվել Է Սպիտակ տանը, Թրամփը Վոյթին անվանել Է իր ընկերը եւ կինոյի կենդանի լեգենդ:Վոյթը ճանաչում Է ստացել Էկրաններին Ջոն Շլազինգերի «Կեսգիշերային կովբոյ» (1969 թ.) դրամայի հայտնվելուց հետո, որի համար դերասանը «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի արժանացավ որպես լավագույն դեբյուտող:
Վոյթի հաջորդ նշանակալի աշխատանքը դարձել Է Վիետնամի պատերազմից վերադարձած Լյուկ Մարտինի՝ նրան «Օսկար» բերած դերը Հել Էշբիի «Վերադարձ տուն» (1978 թ.) հակահատերազմական դրամայում: 1985 թվականին վարձույթ մտավ Անդրեյ Կոնչալովսկու «Փախած գնացք» արկածային ֆիլմը, որտեղ Վոյթը մարմնավորել Է բանտից փախած վտանգավոր հանցագործին: Այս աշխատանքի համար նա վերստին «Ոսկե գլոբուս» Է ստացել. այս անգամ տղամարդու լավագույն դերի համար:
Ընդամենը դերասանը նկարահանվել Է մոտավորապես 100 ֆիլմում, որոնցից առավել հայտնիներն են՝ «Չեմպիոնը» սպորտային դրաման (1979 թ.), «Գոտեմարտ» քրեական դրաման (1995 թ.), «Առաքելությունն անիրագործելի Է» մարտաֆիլմը (1996 թ.), «Անակոնդա» սարսափ ֆիլմը (1997 թ.), «Լարա Քրոֆթ. դամբարանների կողոպտիչը» արկածային ժապավենը (2001 թ.): Վոյթը դերասանուհի Անջելինա Ջոլիի հայրն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп наградил актера Джона Войта медалью за вклад в искусство
Президент США Дональд Трамп в четверг вручил американскому актеру Джону Войту Национальную медаль за вклад в искусство.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября, АРЦАХПРЕСС: Одной из самых почетных наград страны в гуманитарной сфере Войт был награжден за свою "исключительную способность воплощать [на экране] сложнейшие образы". "Пленяя аудиторию, он дает нам представление о богатстве человеческого разума и сердца", - отмечается в пресс-релизе, распространенном пресс-службой президента США по случаю вручения медали.
В начале торжественной церемонии, проходившей в Белом доме, Трамп назвал Войта своим другом и живой легендой кино,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Известность пришла к Войту после выхода на экраны драмы Джона Шлезингера "Полуночный ковбой" (Midnight Cowboy, 1969), за которую актер был удостоен премии "Золотой глобус" как лучший дебютант. Следующей знаковой работой для Войта стала принесшая ему "Оскар" роль вернувшегося с войны во Вьетнаме Люка Мартина в антивоенной драме "Возвращение домой" Хэла Эшби (Coming Home, 1978). В 1985 году в прокат вышел приключенческий фильм Андрея Кончаловского "Поезд-беглец", в котором Войт сыграл сбежавшего из тюрьмы опасного преступника. За эту работу он вновь получил "Золотой глобус", в этот раз за лучшую мужскую роль.
Всего на счету актера около 100 фильмов, среди наиболее известных - спортивная драма "Чемпион" (1979), криминальная драма "Схватка" (1995), боевик "Миссия невыполнима" (1996), фильм ужасов "Анаконда" (1997), приключенческая лента "Лара Крофт: Расхитительница гробниц" (2001).